Mar 22, 2019 08:31 Europe/Tirane
  • Zarif: Liria e shprehjes e Perëndimit është një licencë për të fyer botën myslimane

Ministri i Jashtëm iranian tha se ata që shprehen mbi lirinë e fjalës, shtypin lirinë e shprehjes së myslimanëve ose lejojnë lirinë e shprehjes në formën e fyerjeve ndaj myslimanëve.

Muhamed Xhavad Zarif, i cili udhëtoi për në Stamboll, për të marrë pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Ministrave të Jashtëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në një intervistë për mediat tha se incidenti terrorist në Zelandën e Re ishte një lëvizje e rrezikshme dhe anti-islamike nën administratën perëndimore dhe shtoi: Disa institucione dhe autoritete perëndimore heshtin ose mbështesin këtë veprim të rrezikshëm. Sipas kërkesës së Republikës Islamike të Iranit, Ministria e Jashtme e Turqisë, në rrjedhën e saj të duhur të veprimit, po organizon një samit të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të OIC për shqyrtimin e incidentit që  ishte pjesë e procesit kundër myslimanëve. Zarif shtoi se në këtë takim që mbahet me praninë e Ministrit të Jashtëm të Zelandës së Re, ministrat e jashtëm të vendeve islamike synojnë të marrin masa për të parandaluar të tilla ngjarje.  Samiti i jashtëzakonshëm njëditor i ministrave të jashtëm të (OIC) do të mbahet në Stamboll, në Turqi, për të analizuar sulmin e fundit terrorist në Zelandën e Re. Të paktën 49 vetë u vranë dhe më shumë se 27 të tjerë u plagosën në kohën e lutjeve në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re, pas një sulmi terrorist më datë 15 mars.

 


 

Tags

Komente