Mar 24, 2019 20:21 Europe/Tirane
  • E frikësuar nga raketat iraniane, SHBA lidh marrëveshje portuale me Omanin

Shtetet e Bashkuara kanë arritur një marrëveshje portuale strategjike me Omanin në një përpjekje për të pasur qasje më të mirë në rajonin e Gjirit Persik dhe për të shmangur dërgimin e anijeve nëpërmjet Ngushticës së Hormuzit, një pikë detare që Irani mund ta bllokojë lehtësisht duke përdorur arsenalin e raketave të përparuara.

Ambasada amerikane në Oman tha në një deklaratë të dielën se marrëveshja u jep akses SHBA-ve në objektet dhe portet në qytetet Dukm si dhe në Salalah, në brigjet e Detit Arabik. Ajo vuri në dukje se marrëveshja portuale "riafirmon angazhimin e të dy vendeve për promovimin e qëllimeve të ndërsjella të sigurisë". Për SHBA-të, marrëveshja i shërben një axhende të ndryshme dhe përpiqet të adresojë shqetësimet në rritje midis zyrtarëve të lartë të Pentagonit lidhur me përparimet e Iranit në tejkalimin e sanksioneve dhe presionit diplomatik të Uashingtonit, duke zhvilluar raketa të sofistikuara që mund të bllokojnë Hormuzin. Një zyrtar i paidentifikuar amerikan i tha agjencisë Reuters se marrëveshja me Omanin përmirësoi qasjen e ushtrisë amerikane në portet që lidhen me një rrjet më të gjerë rrugësh në rajon. "Ne kemi punuar me supozimin se mund të operojmë vetëm në Gjirin Persik," tha ky zyrtar amerikan, duke shtuar megjithatë se "cilësia dhe sasia e armëve iraniane ngre shqetësime serioze". Ndërsa kërcënimi i Iranit për të mbyllur Ngushticën e Hormuzit duket se ka pasur efektin e tij duke nxitur Shtëpinë e Bardhë të bëjë përjashtime për blerësit kryesorë të naftës së Iranit, zyrtarët ushtarakë amerikanë janë të shqetësuar se nivelet aktuale të pranisë ushtarake amerikane në rajon nuk mund ta ndalojnë Iranin nga mbyllja e rrugës ujore strategjike. Në nëntor, Washington Post raportoi se komandantët e SHBA janë të shqetësuar se Irani mund ta përmbushë me lehtësi këtë qëllim duke përdorur arsenalin e fuqishëm të raketave balistike dhe aftësinë e tij për të vendosur mina detare. Në atë kohë zyrtarët e Pentagonit ishin veçanërisht kritikë ndaj politikave të Trump-it. Një zyrtar i paidentifikuar i SHBA vuri në dukje se marrëveshja e re me Omanin do të zgjeronte opsionet ushtarake të SHBA në rast të një bllokimi të vërtetë në Hormuz. Në fund të nëntorit 2018, Forcat e Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit paralajmëruan se bazat amerikane në Afganistan, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katar si dhe transportuesit e avionëve të SHBA në Gjirin Persik ishin të gjitha brenda rrezes së veprimit të raketave iraniane. Gjithashtu, marrëveshja me Omanin ndihmon Shtetet e Bashkuara të veprojnë kundër ndikimit në rritje të Kinës në rajon. Firmat kineze tentuan të investonin deri në 10.7 miliardë dollarë në Dukm në atë që pritej të ishte një marrëveshje komerciale. "Mua më duket sikur prania kineze këtu nuk është aq e madhe sa dukej se do të ishte pak vite më parë", tha zyrtari i SHBA duke shtuar: "Ka një pjesë të zonës industriale në Dukm që është lënë mënjanë për kinezët ... dhe për aq sa unë mund të them deri më tani, kinezët nuk kanë bërë asgjë".

 

Tags

Komente