Apr 24, 2019 21:23 Europe/Tirane
  • Presidenti Ruhani: Irani nuk do të flasë me SHBA për aq kohë sa Uashingtoni vazhdon të gënjejë

Presidenti i Iranit, Hasan Ruhani deklaroi se pretendimet e Uashingtonit për të kërkuar negociata me Iranin janë "gënjeshtra " dhe se Shtetet e Bashkuara, në fakt, kanë për qëllim ta detyrojnë kombin iranian të gjunjëzohet.

Në kundërshtim me atë që disa po përpiqen të promovojnë, "SHBA nuk zotëron fare gatishmëri për negociata ", tha presidenti në një sesion të kabinetit në Teheran të mërkurën. "Veprimet që po ndërmerren synojnë të mposhtin kombin iranian" dhe "që ata të kthehen" në Iran, shtoi ai, duke iu referuar pranisë dhe ndikimit të madh të Uashingtonit në Iran para Revolucionit Islamik të vitit 1979. Ruhani tha se veprimet kundërthënëse të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit kanë dështuar në arenat ndërkombëtare, rajonale dhe politike dhe se përpjekjet e tyre propagandistike për të dëmtuar Republikën Islamike janë mposhtur të gjitha. Uashingtoni ka qenë dhe gjithashtu do të jetë i frustruar në presionet ekonomike kundër Iranit, shtoi ai. Irani gjithmonë ka favorizuar bisedimet dhe diplomacinë, por nuk do të negociojë me një forcë shantazhuese, tha presidenti iranian duke shtuar: "Pranimi i negociatave të tilla do të nënkuptonte poshtërim dhe kapitullim". Negociatat, vuri në dukje Ruhani, do të ishin të mundshme vetëm nën respektin e ndërsjellë dhe vetëm nëse SHBA heq të gjitha presionet që ka vendosur ndaj Iranit dhe nëse kërkon ndjesë për veprimet e paligjshme kundër popullit iranian. Ruhani, megjithatë, tha se SHBA nuk do të ishin në gjendje të monopolizojnë tregun botëror të naftës përkundër të gjitha përpjekjeve të tyre. "Kjo nuk është e mundur. Ne do të shesim naftën tonë duke përdorur mjete të ndryshme", vuri në dukje ai. Presidenti iranian më në fund vuri në dukje premtimet e fundit të  Arabisë Saudite dhe të Emirateve të Bashkuara Arabe për të kompensuar mungesat e mundshme të furnizimit me naftë, duke paralajmëruar dy shtetet arabe kundër qëndrimit të tyre armiqësor ndaj Republikës Islamike. Të dy shtetet arabe i detyrohen sot Iranit për ekzistencën e tyre, i cili dikur refuzoi të bashkëpunojë me regjimin e ish diktatorit irakian Sadam Husein në vendimin e tij për të pushtuar shtetet bregdetare të Gjirit Persik. Para se të pushtonte Kuvajtin, fqinjin e Arabisë Saudite, Sadami kishte thënë se Iraku "së shpejti do të ndante 800 kilometra kufij me Iranin në Gjirin Persik", tha Ruhani. Sikur të mos ishte vendimi "racional" i Iranit, "sot nuk do të kishte gjurmë të këtyre shteteve", tha presidenti iranian.

 

Tags

Komente