• Katari, sanksionuesit angazhohen për një argument të nxehtë në takimin e Ligës Arabe

Një luftë e zjarrtë e fjalëve shpërthen midis diplomatëve nga Katari dhe kuartetit të udhëhequr nga sauditët në një takim të Ligës Arabe, disa muaj pas krizës më të keqe diplomatike që ka goditur rajonin e Gjirit Persik.

Të martën, Ministri i Shtetit për Çështjet e Jashtme i Katarit Soltan bin Sa'ad Al Muraikhi duke folur në kryeqytetin egjiptian, Kajro, denoi atë që ai e quajti një "fushatë të egër mediatike" kundër vendit të tij "të zhvilluar nga qentë e tërbuar të mbështetur nga disa regjime". "Edhe kafshët nuk u kursyen [nga bllokada], ju i dërguat me armiqësi", tha ai, duke iu referuar deveve të bllokuara në kufirin Katar-Arabi Saudite pas vendosjes së rrethimit. Muraikhi përshëndeti gjithashtu Iranin si një "vend të nderuar", duke shtuar se marrëdhëniet Teheran-Doha u ngrohën që nga bllokada. Regjimi i Rijadit, tha ai, po kërkonte të shantazhonte Emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.

Në Qershor, Arabia Saudite, Egjipti, Bahrejni dhe Emiratet e Bashkuara Arabe imponuan një embargo tregtare dhe diplomatike në Katar, duke akuzuar Dohën për mbështetjen e terrorizmit, një akuzë e mohuar fort nga Doha. Ata i paraqitën Katarit një listë kërkesash, ndër të cilat ishte edhe zvogëlimi i lidhjeve me Iranin dhe i dha një ultimatum për t'iu përmbajtur atyre ose për të përballuar pasoja të paspecifikuara. Doha, megjithatë, nuk pranoi të plotësonte kërkesat dhe tha se ata kishin për qëllim të detyronin vendin të dorëzonte sovranitetin e tij. Irani po i ofron Katarit furnizime ushqimore në mes të rrethimit ekonomik të udhëhequr nga sauditët. Gjithashtu ka lejuar transportuesin kombëtar të Katarit të përdorë hapësirën ajrore të tij. Republika Islamike ka theksuar në mënyrë të përsëritur nevojën për dialog midis shteteve arabe për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Deklaratat e Muraikhit nxitën reagime të zemëruara nga Ahmed Al Katan, i dërguari i Arabisë Saudite në Ligën Arabe, ministri i jashtëm egjiptian Sameh Shokri dhe ministri i shtetit për cështje të huaja i Emiratëve Anuar Gargash, ministri i jashtëm i Katarit duke i thënë njëri tjetrit "të jetë i qetë". I dërguari saudit paralajmëroi se Katari së shpejti do të "zhgënjehet" me orientimin e tij ndaj Iranit. "Urime për Iranin dhe së shpejti, me dëshirën e Zotit, do të pendoheni", tha ai. "Nëse vëllezërit në Katar mendojnë se mund të kenë një përfitim në afrimin e tyre me Iranin, do të doja të them se ata e kanë këtë vlerësim të gabuar në çdo mënyrë".

Për më tepër, Shukri i kundërshtoi deklaratat e Muraikhit si "të papranueshme" dhe "ofendime të pabaza". Ai më tej kritikoi atë që ai e quajti "mbështetjen historike" të Katarit për terrorizmin dhe fraksionet ekstremiste. Përveç kësaj, Gargash deklaroi se përçarja në Gjirin Persik ka vazhduar "për shkak të mungesës së gatishmërisë së Katarit për paqen", duke vënë në dukje se "drejtimi i Dohës drejtë Turqisë dhe Iranit nuk po e zgjidhë krizën".

"Drejtimi i tyre (Katarit) duhet të ndryshojë dhe ne do të vazhdojmë politikat tona derisa Katari të ndryshojë politikat e tij të agresionit ndaj katër vendeve bojkotuese, për sa kohë që Doha mbështet dhe financon terrorizmin dhe ndërhyn në punët e brendshme të vendeve të Lindjes së Mesme", tha Gargash. Përveç Iranit, Turqia gjithashtu ka dërguar ndihma ushqimore në Katar, e cila mbështetet fuqishëm në importet për të ushqyer 2.7 milionë banorë të tij. Ankaraja, e cila ka një bazë ushtarake në Katar dhe ka sinjalizuar mbështetje diplomatike për Dohën. Turqia në mënyrë të konsiderueshme e rriti praninë e saj ushtarake në shtetin e Gjirit Persik që nga shpërthimi i krizës.

 

Sep 13, 2017 15:02 Europe/Tirane
Komente