Jan 19, 2019 19:31 Europe/Tirane
  • Rusia paralajmëron Izraelin kundër sulmeve të mëtejshme ndaj Sirisë

Rusia ka paralajmëruar Izraelin kundër kryerjes së sulmeve ajrore pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

Moska tha se nuk do të tolerojë sulme ajrore të mëtejshme në këtë zonë, pasi po kërkon të rinovojë aeroportin e Damaskut, gazeta al-Quds al-Arabi me qendër në Londër. Rusët thanë se sulmet ajrore izraelite po nxisnin linjat ajrore që duan të rifillojnë operacionet në Siri të rishikojnë vendimin e tyre. Izraeli shpesh sulmon territorin sirian, duke goditur objektivat ushtarake që i përkasin Sirisë dhe aleatëve të saj, të cilët kanë ndihmuar Damaskun në luftën ndaj grupeve terroriste të mbështetura nga jashtë. Vëzhguesit i shohin sulmet si një mjet për të mbështetur grupet terroriste takfiriste që kohët e fundit kanë pësuar humbje dërrmuese.

 

Tags

Komente