Mar 23, 2019 20:16 Europe/Tirane
  • Dështimi i vizitës së Mike Pompeo në Bejrut

Gjatë vizitës në Bejrut, sekretari i shtetit i SHBA-së diskutoi mbi Hezbollahun me zyrtarët libanezë, por konferenca e tij për shtyp me homologun libanez dëshmoi dështimin e misionit të tij kundër rezistencës.

Pas Izraelit dhe Kuvajtit, Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo udhëtoi për në Bejrut, kryeqyteti libanez, për të diskutuar vendimin e Londrës për të vendosur Hezbollahun në listën e grupeve terroriste. Por ai mori një përgjigje të qartë në një konferencë shtypi me homologun e tij libanez. Mike Pompeo mbërriti në Bejrut pas një postimi të Donald Trump ku u raportua mbi vendimin e presidentit amerikan për të njohur sovranitetin e Izraelit mbi lartësitë e Golanit. E njohur për tendencat anti-iraniane dhe më gjerësisht kundër rezistencës, e përditshmja e Kuvajtit al-Jarida u mbështet në "burime politike" për të treguar se vizita e Pompeos në Liban do të synonte "të kundërshtojë influencën iraniane në Lindjen e Mesme. "Bejruti nuk do të jetë në gjendje të qëndrojë përgjithmonë nga në frontin e rezistencës. Ai përfundimisht do të detyrohet të largohet. Ai do të detyrohet të çarmatosë Hezbollahun, ta transformojë atë në një parti politike neutrale ashtu si të tjerët dhe ta largojë atë nga fusha e betejës ", shkruan al-Jarida. Presidenti libanez Mishel Aun i tha sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo se lëvizja libaneze e rezistencës, Hezbollah, ka një mbështetje popullore në vend. "Ruajtja e unitetit kombëtar dhe paqes civile është një përparësi për ne", tha Aun për Pompeon. Pompeo u takua të premten me Aun në pallatin presidencial në Baabda, në lindje të kryeqytetit Bejrut. Diplomati më i lartë amerikan pohoi se presioni i tij ndaj Iranit dhe Hezbollahut po funksiononte dhe i kërkoi Libanit të qëndronte kundër lëvizjes së rezistencës, Hezbollah, të cilën ai e akuzoi për "terror dhe kërcënime". Ndërsa ministri i Jashtëm libanez Gebran Bassil tha se ai zhvilloi "bisedime konstruktive dhe pozitive" me Pompeon, por shtoi se ata kishin dallime perspektive lidhur me Hezbollahun. "Hezbollahu është një parti libaneze, jo një grup terrorist dhe gëzon një bazë të gjerë popullore", tha ai. "Ne nuk duam që lidhjet tona me Amerikën të preken dhe ne duam të punojmë së bashku për të zgjidhur problemet, përfshirë çështjen me Hezbollahun," tha ministri i Jashtëm libanez. Nga ana e tij, kryetari i parlamentit libanez Nabih Berry tha në një takim me sekretarin amerikan të shtetit se Hezbollahu ishte një parti politike me një vend në parlament dhe në qeverinë libaneze. "Rezistenca e treguar nga Hezbollahu dhe populli libanez synon okupimin izraelit," shtoi ai. Të dy burrat diskutuan gjithashtu për mosmarrëveshjet që lidhen me kufirin detar ndërmjet Libanit dhe Izraelit dhe sanksionet kundër Hezbollahut dhe ndikimin e tyre negativ mbi popullin libanez.

 

Tags

Komente