• Thaçi nervozon Vuçiqin në Munih

  Thaçi nervozon Vuçiqin në Munih

  Shkurt 16, 2019 19:36

  Gjatë debatit të organizuar në Munih nga ish-ambasadori gjerman, Wolfgang Ichinger, ku në panel ishin presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ai serb Aleksander Vuçiq, e eruokomisioneri Johanes Hahn, ka pasur edhe disa momente tensioni.

 • Taksa ndaj Serbisë, 100 milion euro humbje

  Taksa ndaj Serbisë, 100 milion euro humbje

  Shkurt 11, 2019 19:14

  Vënia e taksës prej 100 për qind nga Qeveria e Kosovës për prodhimet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, u kanë shkaktuar dëme të mëdha ekonomike e financiare bizneseve të këtyre dy shteteve.

 • Gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë për shkak të taksës

  Gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë për shkak të taksës

  Shkurt 11, 2019 14:21

  Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama, ka njoftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një letre (mund ta shihni më poshtë) se Qeveria amerikane ka marrë vendim që të anulojë vizitën e gjeneralit amerikan të Gardës Nacionale të Iowas, Timothy Orr në Kosovë, në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së Kosovës, për vendosje të taksës në produktet e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

 • Vuçiq: Taksa e vendosur nga Prishtina po e shkatërron ekonominë serbe

  Vuçiq: Taksa e vendosur nga Prishtina po e shkatërron ekonominë serbe

  Shkurt 08, 2019 19:02

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia është mjaft e fortë për të vazhduar ndërtimin e një të ardhmeje më të mirë, madje edhe pa një marrëveshje me Kosovën.

 • Diplomatët amerikanë kërkojnë rihapjen e bisedimeve Kosovë - Serbi

  Diplomatët amerikanë kërkojnë rihapjen e bisedimeve Kosovë - Serbi

  Shkurt 08, 2019 13:16

  Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip S.Kosnett dhe ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët - “2019-a duhet të jetë viti i një marrëveshjeje”.

 • OKB: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë rriti tensionet

  OKB: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë rriti tensionet

  Shkurt 06, 2019 18:38

  Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë që të përdorin gjakftohtësinë në vendimet që do të marrin në javët në vijim, për të mos rrezikuar dialogun mes tyre.

 • Kush do të dalë fitues nga marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë?

  Kush do të dalë fitues nga marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë?

  Shkurt 02, 2019 23:17

  Shumëkujt i kujtohet se vendet anëtare të Grupit të Kontaktit për Kosovën në fund të vitit 2005 ishin dakorduar se nuk do të ketë copëtim të territorit të Kosovës, nuk do të ketë kthim të gjendjes siç ka qenë në vitin 1999 dhe nuk do të ketë bashkim të Kosovës me asnjë vend tjetër. Kohëve të fundit, situata ka ndryshuar pothuajse rrënjësisht dhe ka rënë poshtë dakordimi i Grupit të Kontaktit për Kosovën,

 • Boban Stankoviq pritet të jetë ministër i ri i Bujqësisë i Kosovës

  Boban Stankoviq pritet të jetë ministër i ri i Bujqësisë i Kosovës

  Shkurt 02, 2019 19:22

  Ministër i ri i Bujqësisë pritet të jetë Boban Stankoviq, nga Partia e Pavarur Liberale e Slobodan Petroviqit. Kështu merr vesh Klan Kosova nga burime të saj brenda kësaj partie.

 • Serbët në veri të Mitrovicës Beogradit

  Serbët në veri të Mitrovicës Beogradit

  Shkurt 02, 2019 19:20

  Me dhjetëra qytetarë serbë, kryesisht të rinj kanë protestuar sot, në veri të Mitrovicës, kundër dhunës politike, vrasjeve dhe sistemit të padrejtë.

 • 20 vjet nga deklarata historike e Grupit të Kontaktit në Londër për Kosovën

  20 vjet nga deklarata historike e Grupit të Kontaktit në Londër për Kosovën

  Janar 29, 2019 10:40

  Masakra e Reçakut përfundimisht e përjashtoi mundësinë e një marrëveshjeje për paqe në bisedime të drejtpërdrejta shqiptaro-serbe, siç ishte propozuar për disa vite me radhë.