Nov 23, 2017 20:13 Europe/Tirane
  • Ankth dhe trishtim në kërkim të nëndetëses argjentinase

Më shumë se një duzinë vendesh përfshirë Rusinë dhe SHBA kanë dërguar burime për të marrë pjesë në kërkimin e nëndetëses së humbur në Argjentinë. Brazili, Kili, Kolumbia, Franca, Gjermania, Peruja, Afrika e Jugut, Uruguai dhe Britania e Madhe janë midis vendeve që kanë dërguar anije dhe aeroplanë për të ndihmuar me kërkimin.

Marina amerikane ka vendosur dy automjete nënujore të cilat përdorin sonar për të krijuar imazhe të dyshemesë. Një aeroplan hulumtues i NASA-s gjithashtu ka fluturuar mbi zonën e kërkimit, por nuk ka gjetur ndonjë gjë. Flota e Argjentinës po heton në zbulimin e nëndetëses së zhdukur. Nëndetësja “ARA San Juan” u zhduk të mërkurën e kaluar me 44 vetë në bord. Një zëdhënës e quajti zhurmën një "anomali hydro-acoustic" dhe nuk do të konfirmonte nëse kishte pasur një shpërthim. Kapiteni Enrique Balbi tha se situata ishte kritike dhe shqetësimi po rritej gjithnjë e më shumë mes frikës se oksigjeni në bord po mbaronte. Zhurma e madhe ndodhi katër ose pesë orë pas kontaktit të fundit me radio nëndetëse, rreth 30 milje detare (60 kilometra) në veri të pozicionit të saj të fundit. "Është një zhurmë", tha Balbi. "Ne nuk duam të spekulojmë."

 

Tags

Komente