• Peniani: Lufta është e pashmangshme

Një zyrtar i Ministrisë së Jashtme të Koresë së Veriut ka thënë së fundmi se lufta është bërë e pashmangshme pas “kërcënimeve nga Shtetet e Bashkuara dhe stërvitjet e mëdha ushtarake, të cilat janë duke u kryer nga SHBA-ja dhe Koreja e Jugut”.

“Shpërthimi i luftës është bërë ‘një fakt i vërtetuar’”, ka thënë zyrtari koreanoverior. Ai fajësoi “stërvitjen e përbashkët më të madhe ajrore të zhvilluar ndonjëherë” mes SHBA dhe Koresë së Jugut për shtyrjen e gadishullin në prag të një lufte të mundshme. Deklarata u botua nga agjencia e lajmeve KCNA e Koresë së Veriut, duke iu referuar komenteve të Mike Pompeo, drejtorit të CIA-s, i cili tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, nuk e kupton se sa serioze është gjendja aktuale në Azinë Verilindore.

 

Tags

Dec 07, 2017 21:18 Europe/Tirane
Komente