Feb 23, 2018 09:08 Europe/Tirane
  • Amerika paralajmëron Irakun

Zëdhënësja e DASH ka paralajmëruar Irakun mbi pasojat e blerjes së sistemit raketor S-400 nga Rusia.

Heather Nauert, ka thënë: Uashingtoni paralajmëron të gjithë ato vende mes tyre Irakun mbi pasojat e nënshkrimit të kontratave ushtarake me Rusinë për shkak të ligjit të përballjes me armiqtë e Amerikës nëpërmjet sanksioneve ligj I njohur me emrin Kaca. Më herët Viktor Bondarev kryetar i komitetit mbrojtës dhe të sigurisë së Rusisë në një fjalim në parlament ka thënë se Siria, Iraku, Sudani dhe Egjipti janë vende që kërkojnë të blejnë sistemin raketor S-400 të Rusisë. Deri tani autoritetet e Irakut nuk kanë reaguar ndaj deklaratës së zëdhënëses së DASH. Ligji Kaca është vënë zyrtarisht në zbatim që prej shkurtit 2018. Ky ligj e lejon qeverinë amerikanë që të vendosë sanksione ndaj vendeve të treta të cilat nënshkruajnë kontrata bashkëpunimi në fushën ushtarake me Rusinë. ligji në fjalë është një ligj që në mënyrë specifike sanksione tre vende Rusinë, Iranin dhe Korenë e veriut. Janarin e kaluar ky ligj u miratua nga Kongresi dhe më 2 gusht u dekretua nga presidenti Donald Trump.

Tags

Komente