Oct 12, 2018 09:30 Europe/Tirane
  • Shkatërrim i paparë nga uragani në Amerikë

Uragani Michael la "shkatërrimin e paimagjinueshëm" në zonat bregdetare të Floridas, tha guvernatori i shtetit,  Rick Scott.

"Jetët e kaq shumë njerëzve kanë ndryshuar përgjithmonë", tha ai. "Shumë familje kanë humbur gjithçka". Zonat më të goditura në brigjet veri-perëndimore të Floridës panë që nga shtëpitë e rrëmbyera nga themelet e tyre, pemët e prera dhe linjat e energjisë të shpërndara nëpër rrugë. Uragani Michael goditi të mërkurën me erërat me shpejtësi 250km / h. Ajo u dobësua nga një stuhi pasi u zhvendos brenda, drejt veri-lindjes, por të paktën gjashtë vetë kanë vdekur, shumica e tyre në Florida. Më shumë se 370,000 njerëz në Florida u urdhëruan të evakuojnë, por zyrtarët besojnë se shumë e injoruan paralajmërimin. Guvernatori Scott tha se rojet bregdetare të SHBA kryen 10 misione brenda natës, duke kursyer së paku 27 vetë. Michael u fut në brigjet e Floridës në afërsi të qytetit të Mexico Beach në orën 14:00 me orën vendase të mërkurën, një nga stuhitë më të forta që ndonjëherë kanë goditur kontinentin e SHBA.

Tags

Komente