Bota

 • Përpjekjet e demokratëve për fitore kundrejt Donald Trump

  Përpjekjet e demokratëve për fitore kundrejt Donald Trump

  Shkurt 22, 2019 09:26

  Bernie Sanders ka mbledhur 4 milionë dollarë nga 150 mijë donatorë, në të 50 shtetet amerikane, vetëm brenda 12 orëve që pasuan njoftimin për hyrjen në garën e 2020-s për Shtëpinë e Bardhë.

 • Kush e anuloi vizitën e Netanjahut në Rusi?

  Kush e anuloi vizitën e Netanjahut në Rusi?

  Shkurt 21, 2019 20:21

  Anulimi i vizitës së kryeministrit izraelit në Rusi mund të shpjegohet me refuzimin e Moskës për t'i dhënë Netanjahut dhe avionëve të tij luftarakë lirinë e veprimit në Siri.

 • Maduro paralajmëron SHBA: Venezuela posedon armë moderne

  Maduro paralajmëron SHBA: Venezuela posedon armë moderne

  Shkurt 21, 2019 20:19

  Presidenti Nicolas Maduro paralajmëron SHBA kundër zbatimit të kërcënimit të agresionit ushtarak në Venezuelë, duke thënë se forcat e armatosura të vendit janë në zotërim të armatimeve të avancuara të furnizuara nga Rusia dhe Kina dhe janë plotësisht të gatshëm për t'u përballur me ndonjë akt agresioni me ndihmën e miliona paramilitarëve.

 • Bernie Sanders e quan Trumpin  'demagog'

  Bernie Sanders e quan Trumpin  'demagog'

  Shkurt 21, 2019 20:17

  Senatori amerikan Bernie Sanders, i cili njoftoi se do kandidojë për president përsëri në zgjedhjet 2020, i është përgjigjur sulmeve të Presidentit Trump mbi të, duke e quajtur atë një "demagog".

 • Rreth 500 tanke ruse janë në Donbass

  Rreth 500 tanke ruse janë në Donbass

  Shkurt 21, 2019 20:16

  Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko pohon se ka më shumë tanke ruse në Donbass sesa kanë disa vende evropiane.

 • Papa Françesku, masa konkrete kundër abuzimit seksual

  Papa Françesku, masa konkrete kundër abuzimit seksual

  Shkurt 21, 2019 20:14

  Papa Françesku ka premtuar masa konkrete kundër abuzimit seksual të fëmijëve, pas mbajtjes së një konference që ka hapur të enjten.

 • Turqia kritikon raportin e komitetit të PE

  Turqia kritikon raportin e komitetit të PE

  Shkurt 21, 2019 20:14

  Turqia ka denoncuar si "të papranueshëm" një projekt-raport nga një komitet kyç i Parlamentit Europian që bën thirrje për pezullimin e negociatave me Ankaranë për pranimin e saj në Bashkimin Evropian.

 • Trump s’i lejon kthimin në SHBA gruas së ISIS

  Trump s’i lejon kthimin në SHBA gruas së ISIS

  Shkurt 21, 2019 20:11

  Shtetet e Bashkuara nuk do t’ia lejojnë kthimin në Amerikë një gruaje të bashkuar me ISIS në Siri, e që sot shfaqet thellësisht e penduar për veprimet e saj.