۱۷ تیر ۱۳۹۷, ۱۰:۵۹ Asia/Dushanbe
  •  دیدار سران ازبکستان و تاجیکستان در آستانه  

"شوکت میرضیایف" و "امامعلی رحمان" روسای جمهوری ازبکستان و تاجیکستان بر گسترش همکاری‌های دوکشور در زمینه های مختلف تاکید کردند  .

"شوکت میرضیایف" و "امامعلی رحمان" که به منظور شرکت در مراسم جشن بیستمین سالگرد تاسیس شهر آستانه پایتخت قزاقستان و اعلام پایتخت قزاقستان به عنوان مرکز جدید مالی بین المللی - به این شهر سفر کرده اند - در دیدار دوجانبه ، در خصوص روابط فیمابین گفتگو کردند    .

دیدار روسای جمهوری ازبکستان و تاجیکستان برای دولت ها و ملت های منطقه آسیای مرکزی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ملت های منطقه آسیای مرکزی پیوستگی زیادی با یکدیگر دارند . در این میان ، نزدیکی و قرابت دو ملت ازبک و تاجیک از سایر ملت های این حوزه پر رنگ تر است . بدیهی است که ، حل مشکلات این دوکشور همسایه ، بر سایر جمهوری های این حوزه تاثیرات مثبت زیادی بر جای خواهد گذاشت. با وجود این ، برخی کارشناسان در این زمینه تردیدهایی مطرح می کنند . به عنوان مثال ، "عالم شیر زمان اف" کارشناس مسایل سیاسی تاجیکستان نیز بر این باور است که ، "برای عادی سازی روابط پرتنش ازبکستان و تاجیکستان در شرایط فعلی ، در میان نخبگان سیاسی این دو کشور هم اراده جدی وجود ندارد. از این رو در آینده نزدیک امیدی به بهبود مناسبات تاشکند و دوشنبه وجود ندارد".

برغم وجود اختلاف های دوکشور همسایه ، با روی کار آمدن شوکت میرضیایف در اواخر سال 2016 میلادی ، ابتکاراتی از سوی وی در زمینه بهبود روبط ازبکستان با ترکمنستان ، قزاقستان و قرقیزستان انجام شد که ، با سفر سران این جمهوری ها به تاشکند و سفرهای رییس جمهوری ازبکستان به این سه کشور، همراه بود.

در واقع  باید گفت، دو دیدار رییس جمهوری ازبکستان با مقام های ترکمنستان و قزاقستان و نیز سفر اخیر شوکت میرضیایف به قرقیزستان ، به حل بخش عمده مشکلات چهار کشور منطقه آسیای مرکزی با یکدیگر منجر شده است.

با وجود این ، میان تاشکند و دوشنبه مشکلاتی وجود دارد که ، تاکنون مانع حل اختلاف های دوکشور همسایه شده است. به عنوان مثال، می توان به تنش دوکشور همسایه در زمینه طرح احداث نیروگاه برق - آبی "راغون اشاره کرد. ساخت این نیروگاه 335 متری درخاک تاجیکستان ، ابتدا با مخالفت و نگرانی ازبکستان آغاز شده است. دولت تاشکند ساخت این نیروگاه را دلیل بروز مشکل آب درمنطقه ارزیابی کرده است . این مشکل درمناسبات دوکشور موجب شد، هر سال مشکلی بر مشکلات گذشته افزوده شود .  در آخرین مورد از اختلاف های دوکشور ، روز پنجشنبه گذشته و در آستانه دیدار سران تاشکند و دوشنبه ، گمرک تاجیکستان واردات و صادرات کالاها از ازبکستان را به طور شدید و بی‌سابقه‌ای محدود کرده است. شاید به دلیل همین مشکلات و تداوم آن ها است که ، برغم افزایش 50 درصدی حجم مبادلات تجاری ازبکستان وتاجیکستان، این رقم از 50 میلیون دلار در سال فراتر نرفته است . 

 

کامنت