۲۰ تیر ۱۳۹۷, ۰۸:۲۱ Asia/Dushanbe
  • راهکارهای تنظیم قیمت مواد غذایی در تاجیکستان، مشخص نیست

پس از اعلام فرمان دولت تاجیکستان برای تنظیم قیمت 16 نوع مواد غذایی در این کشورکه تحت نظارت خدمات ضد انحصاری قرار خواهند گرفت، بیشتر اقتصاددانان معتقدند که زمینه عملی شدن این تصمیم وجود ندارد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اسپوتنیک، از دیدگاه بیشتر کارشناسان دلیل اصلی افزایش قیمت مواد غذایی در تاجیکستان، گران شدن نرخ سوخت است که هزینه حمل و نقل را بالا می برد و موجب تغییر قیمت ها می شود.

چنانچه قبل از گران شدن 50 تا 70 درصدی قیمت بنزین، گازوییل و گازمایع در تاجیکستان، هزینه انتقال یک کیسه آرد 50 کیلویی با کامیون از شهر خجند مرکز ولایت سغد به شهر دوشنبه، سه سامانی بود و اکنون باید برای این کار، هفت تا هشت سامانی پرداخت شود.

رانندگان کامیون ها و بازرگانان به بهانه افزایش قیمت سوخت، اکنون در بازارهای شهر دوشنبه یک کیسه آرد 50 کیلویی را به قیمت 148 سامانی عرضه می کنند که قبل از گران شدن سوخت، 145 سامانی به فروش می رسید.

از سوی دیگر به گفته مدیر اداره اقتصاد پژوهشگاه مسایل کشورهای جامعه همسود، به علت وارداتی بودن بیشتر اقلام غذایی از جمله گندم و آرد، روغن های نباتی، سیب زمینی، قند و شکر، چای، غذای کودک و مرکبات از خارج کشور به تاجیکستان، هیچ راهی برای تنظیم قیمت این محصولات وجود ندارد.

«آزا میگرانیان» معتقد است، هر نوع تلاش حکومت برای تنظیم قیمت این مواد موجب عرضه محصولات بدون کیفیت و رونق بازار سیاه خواهد شد.

براساس فرمان دولت تاجیکستان، قیمت انواع آرد، گندم و نان، ماکارونی، برنج، سیب زمینی و پیاز، قند و شکر، روغن های نباتی، شیر و محصولات لبنی، گوشت گاو، گوسفند و مرغ، سبزیجات، حبوبات، تخم مرغ، نمک، چای و غذای کودک شامل این فهرست خواهد شد.

 

کامنت