۱۹ تیر ۱۳۹۷, ۱۱:۰۷ Asia/Dushanbe
  • درخواست توقف کشتار کودکان در یمن

«استفان لوون» (Stefan Löfven ) نخست وزیر سوئد پس از پایان نشست شورای امنیت با موضوع «حمایت از کودکان در درگیری ها» ، خواستار پایان جنایات رژیم سعودی در یمن شد.

اعضای شورای امنیت در این نشست به اتفاق آرا قطعنامه حمایت از کودکان در درگیری های مسلحانه و جنگ ها را تصویب کردند که به موجب آن، کودکان باید از هرگونه خشونتی در امان بمانند. این قطعنامه همچنین به کارگیری کودکان در درگیری های مسلحانه، کشتن، ربودن، خشونت جنسی، حمله به مدارس و بیمارستان ها را ممنوع کرده و جلوگیری از دسترسی به کمک های بشردوستانه را نقض قوانین بین المللی دانسته است.

در حالی موضوع حمایت از کودکان در درگیری ها در نشست شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است که بنابر گزارش سازمان ملل متحد در سال 2017 بیش از 10 هزار کودک در جهان به سبب جنگ و درگیری های مسلحانه کشته یا نقص عضو شده اند. کودکان یمنی از جمله بزرگترین قربانیان جنابات جنگی هستند که عربستان، امارات و متحدانشان علیه مردم یمن به راه انداخته اند.

در این زمینه صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: ۱۱ میلیون کودک یمنی به دلیل آسیب جدی ناشی از جنگ، نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌ اند.

عربستان  و متحدانش در حالی به جنگ در یمن ادامه می دهند و بر فشارها و حجم تجاوزات خود افزوده اند که تاکنون نتوانسته اند به اهداف پیش بینی خود در این جنگ دست یابند، از این رو ریاض و متحدانش با  تشدید کشتار کودکان یمنی و جلوگیری از دسترسی مردم این کشور به مواد غذایی و دارویی درصدد افزایش فشار بر یمنی ها برای واداشتن آنها به تسلیم در برابر توسعه طلبی های ریاض هستند. نکته قابل توجه در این شرایط حمایت کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی از عربستان و متحدانش در جنگ علیه یمن و رویکرد چندگانه آنهاست. بسیاری از این کشورها در حالی در برابر کودک کشی های عربستان و متحدانش واکنش نشان می دهد  و آن را محکوم می کنند که خود حمایت کننده سیاست های عربستان در جنگ افروزی و بزرگترین تامین کننده و فروشنده تسلیحات به این کشور و متحدانش هستند.

بندیکت ژانرو(benedict janeiro) مدیر دفتر سازمان دیده بان حقوق بشر در فرانسه می گوید : ریاض سردمدار ائتلافی است که تا کنون هزاران غیرنظامی را در یمن کشته که بسیاری از آنها را باید جنایت جنگی قلمداد کرد واروپا در صورت ادامه فروش تسلیحات به عربستان سعودی به شریک این کشور در ارتکاب جنایات جنگی و نقض آشکار حقوق بین المللی تبدیل خواهد شد.

فروش سلاح و تسلیحات از سوی آمریکا و اروپا به عربستان ، حمایت از سیاست های متجاوزکارانه ریاض در منطقه و جنگ با یمن سبب شده است که هزاران شهروند یمنی به ویژه کودکان  اکنون در شرایط بحرانی ناشی از کمبود دارو، موادغذایی و ناامنی زندگی کنند واصرار مقامات سعودی بر ادامه سیاست هایشان در قبال این کشور، شرایط را بیش از پیش حاد کرده است.  در این راستا کودکان همچنان قربانیان اصلی هستند که شرایط آنها با صدور قطعنامه ها سازمان های بین المللی چون شورای امنیت سازمان مللل تغییر نمی یابد بلکه قطع کمک ها و حمایت های پشت پرده غرب از عربستان  و متحدانش و فشار به عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن می تواند تا حدودی امنیت را به کودکان یمنی بازگرداند.

 

 

 

 

 

کامنت