۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۸:۲۱ Asia/Dushanbe
  • نخست‌وزیر اسبق قطر: حکام عرب مقصر مسأله قدس و جولان هستند

«حمد بن جاسم آل ثانی»، نخست وزیر اسبق قطر در رشته توییتی، به آنچه شکست در زمینه‌های مختلف برای امت عربی خواند اشاره کرد، و حکام عرب را مقصر دانست.

نخست‌وزیر پیشین قطر که خودش از تندترین مسئولان عربی فعال در سال‌های آغازین بحران سوریه بود، امروز می‌گوید، «مردم عرب از بیکاری، افزایش مالیات‌ و درآمد کم خسته شده‌اند و ای کاش پول‌ها صرف خدمات می‌شد».

حمد بن جاسم مسأله قدس و جولان اشغالی سوریه را از جمله این شکست‌ها دانست و گفت، عاملش این است که حکام عرب می‌خواهند به هر بهایی در قدرت بمانند.

حمد بن جاسم که خود از طلایه‌داران اقدام علیه دولت قانونی سوریه در سال‌های نخست‌ بحران این کشور بود، مقصر را حکام عربی دانست و گفت: «بیش از یک ماه است که از پایان اجلاس سران عرب گذشته است؛ اما هیچ نتیجه‌ای از آن نشنیده و شاهد نبودیم با اینکه ما در اوج نیاز به دستیابی به حداقل نتایج مثبت از این اجلاس بودیم».

وی افزود: «زمان آن فرا رسیده است که حداقل بر توسعه خود در زمینه‌های مختلف تمرکز کنیم؟ مردم عرب از بیکاری، درآمد کم و افزایش مالیات‌های مختلف خسته شده‌اند و ای کاش این پول‌ها برای توسعه خدمات بهداشتی، آموزش و خدمات مسکن هزینه شده بود، اما متاسفانه، در ماجراجویی‌های  غیر قابل قبول هدر رفته است».

بن جاسم تاکید کرد: اگر می‌بینید نامی از قدس یا جولان و شکست‌هایمان در زمینه‌های مختلف نمی‌برم، به این دلیل است که این مسئله به رویایی در ذهن حکامی مبدل شده که همه دغدغه آنها این است که به هر بهایی ولو شرافت امت در قدرت بمانند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در بیست و پنجم مارس گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید فرمانی را که در آن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان از سوی آمریکا به رسمیت شناخته می شود، امضا کرد.

آمریکا روز چهاردهم ماه مه 2018 سال گذشته هم طی مراسمی، سفارت آمریکا را از تل‌آویو به قدس غربی منتقل کرده و قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی معرفی کرد.

کامنت