۱۶ بهمن ۱۳۹۵, ۱۴:۰۰ Asia/Dushanbe
  • ادامه تلاش تاجیکستان برای بازداشت و استرداد محی الدین کبیری

مدیر امور پرونده‌های ویژه دادستانی کل تاجیکستان از ادامه گفتگوها برای بازداشت و استرداد محی‌الدین کبیری رئیس حزب ممنوع نهضت اسلامی خبر داد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از آزادگان، جمشید میرزاخان زاده  سوم فوریه در نشست خبری در دوشنبه گفت: تحقیقات محرمانه درباره پرونده جنایی علیه کبیری ادامه دارد و او همچنان تحت پیگرد پلیس بین‌المللی است.

 صادق شاه نظراف دستیار حقوقی رئیس جمهوری تاجیکستان  نیز در این باره گفت: به زودی کبیری و دیگر افراد تحت پیگرد این حزب، باید به قانون، ملت و دولت تاجیکستان پاسخ دهند.

پلیس بین‌المللی (اینترپل) سال گذشته به درخواست دولت تاجیکستان، محی‌الدین کبیری رئیس حزب ممنوع نهضت اسلامی این کشور را به اتهام آنچه که " تروریسم ، سازمان دهی تشکیلات جنایی و دست داشتن در تخلفات مالی " عنوان شده بود به طور رسمی تحت پیگرد قرار داد. 

همچنین رمضان رحیم‌زاده وزیر امور داخلی تاجیکستان و یوسف رحمان دادستان کل این کشور  از ارسال تمام مدارک لازم برای بازداشت کبیری به کشورهای خارجی و تلاش پلیس بین‌الملل برای جستجوی او خبر داده بودند.

با این حال اواخر ماه ژوئیة سال 2016 محی‌الدین کبیری اعلام کرده بود که تحت تعقیب پلیس بین‌المللی نیست.

 محی‌الدین کبیری رییس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پس از رد شدن حزبش در انتخابات پارلمانی ماه مارس 2015  به خارج از این کشور  سفر کرد.

ماه سپتامبر همان سال در پی شورش ژنرال عبد الحلیم نظرزاده معاون پیشین وزیر دفاع تاجیکستان، فعالان حزب نهضت اسلامی بازداشت شدند و دادگاه عالی تاجیکستان هم  این حزب را به اتهام مشارکت در شورش نظرزاده ، تروریستی اعلام و فعالیتش را ممنوع کرد.

این در حالیست که کبیری و دیگر رهبران حزب نهضت اسلامی تاکنون همه این اتهامات را رد  کرده اند.

 

کامنت