۲۴ بهمن ۱۳۹۶, ۱۱:۰۵ Asia/Dushanbe
  • هدف‌ها از تأسیس

یک گروه روشنفکران تاجیک در خارج از کشور از تأسیس سازمانی جدید با نام "انجمن آزاداندیشان تاجیک" با هدف ایجاد اصلاحات در تاجیکستان خبر داده‌اند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اخبار، این بیانیه درباره تاسیس انجمن آزاداندیشان تاجیک روز 12 فوریه در شهر وین اتریش قبول و در سامانه این سازمان تازه تاسیس نشر شده است، اما گفته می شود که تصمیم برای تاسیس چنین سازمانی در نخستین انجمن مؤسسانش هنوز ماه نوامبر سال 2015 گرفته شده بود.

زیر بیانیه تاسیس انجمن آزاداندیشان تاجیک، علیم شیرزمان‌اف به عنوان مسئول ریاست اجرایی و سخنگوی انجمن همچنین تیمور ورقی، روشن تیموریان، سیدیونس استروشنی، حکیم ربیم پور و ایوب اگم‌اف امضا گذاشته اند.

در این بیانیه گفته می شود که جمعی از فعالان تاجیک "با درک بحران عمیق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، فساد گسترده اداری و ناعدالتی‌های اجتماعی که بر فضای جامعه سایه افکنده و باعث ایجاد خشونت و بدبینی در تمام سطح‌ها ‌گردیده، یکپارچگی ملت، تمامیت ارضی، استقلال دولت‌‌داری تاجیکستان و ثبات منطقه را تهدید می‌کند"، به تاسیس انجمن آزادندیشان اقدام کرده‌اند.

در این بیانیه همچنین تأکید شده است که همه تاجیکان و تاجیکستانیان صرف نظر از ملیت، عقیده‌های سیاسی و مذهبی و منصب های حزبی‌شان می‌توانند به انجمن آزاداندیشان تاجیک بپیوندند .

 مهم‌ترین اهداف و وظیفه‌های انجمن آزادندیشان در بیانیه آن چنین اظهار شده‌است:

 نهادینه کردن فرهنگ دموکراسی در جامعه، بازیابی شخصیت ملی، محو پدیده‌های محل گرایی و ملت ‌گرایی، توجه به ‌آموزش و پرورش، حمایت از حقوق تاجیکان و تاجیکستانیان در هر جای دنیا و جلو‌گیری از رواج تفکرات افراط گرایانه دینی و دنیوی از جمله هدف های تأسیس این انجمن اعلام شده است.

 تاسیس انجمن ازادندیشان تاجیک در حالی صورت می‌گیرد که نیرو‌های مخالف حکومت کنونی تاجیکستان چند ماه است که برای تاسیس یک ائتلاف جدید مخالفان در تلاشند اما تا کنون نتیجه ای به دست نیاورده اند.

کامنت