• امضای سازشنامه فروش آب دریاچه سریز

با امضای سازشنامه همکاری میان مدیریت " آریان بانک" تاجیکستان و شرکت چینی Heaven Springs Dynasty Harvest Group ، زمینه صادرات آب دریاچه سریز فراهم می شود.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری تاجیکته، دو طرف متعهد شده اند، با ساخت کارخانه ای، صادرات آب دریاچه سریز به کشورهای آسیای مرکزی و کشورهای دورتر را آغاز کنند.

تاجیکستان سال های زیادی به دنبال پیدا کردن سرمایه گذار برای فراهم سازی زمینه فروش آب دریاچه سریز بود که اکنون با مساعدت این شرکت چینی، این طرح امکان پذیر می شود.

در چارچوب همایش بین المللی بررسی اوضاع دریاچه سریز در شهر دوشنبه در سال 2011، تاکید شده بود که تاجیکستان می تواند همه ساله از محل فروش آب دریاچه سریز بیش از 100 میلیون دلار درامد به دست آورد.

طول دریاچه سریز 70 کیلومتر، عمق آن 505 متر و ذخایر آب پشت سد طبیعی آن 70 کیلومتر مکعب است که پس از زلزله 7 و 2 دهم ریشتری دسامبر سال 2015 در ولایت بدخشان، برخی از رسانه‌های منطقه احتمال تخریب سد این دریاچه و جاری شدن آب آن را مطرح کرده بودند.

دریاچه سریز بر اثر زلزله شدید سال 1911 و سقوط قطعه بزرگی از کوه سر راه رود مُرغاب، در عمق کوهستان های ولایت بدخشان تاجیکستان و در ارتفاع سه هزار و 263 متری از سطح دریا پدید آمده است.

برخی دانشمندان محیط زیست معتقدند، در صورت بروز هر نوع حادثه و تخریب احتمالی سد دریاچه سریز بر اثر زلزله شدید و جاری شدن آب پشت آن، زندگی شش میلیون نفر از ساکنان افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان با تهدید جدی روبه رو می شود.

 

 

 

۲۰ تیر ۱۳۹۷, ۰۷:۳۶ Asia/Dushanbe
کامنت