۲۰ تیر ۱۳۹۷, ۰۸:۰۸ Asia/Dushanbe
  • درخواست 13 سال زندان برای مسوول باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان

نماینده دادستانی در دادگاه شهر خجند مرکز ولایت سغد برای «خیرالله میرسید اف» روزنامه نگار و مسوول باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان درخواست 13 سال زندان کرده است.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از آسیا پلوس، نماینده دادستانی ولایت سغد در دادگاه محاکمه این روزنامه نگار درخواست کرده است، علاوه بر 13 سال محکومیت به زندان، وی باید برای جبران خسارات مالی وارده به بودجه ولایت سغد، مبلغ 123 هزار و 913 سامانی ( معادل 13 و نیم هزار دلار) نیز پرداخت کند. 

مسوول باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان در ماه دسامبر سال 2017 به اتهام اختلاس مالی، جعل اسناد و برانگیختن تنفر مذهبی بازداشت شد که این اقدام اعتراض سازمان های مدافع حقوق بشری و روزنامه نگاران را برانگیخت.

ماجرا زمانی آغاز شد که خیرالله میرسید اف مسوول باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان و خبرنگار سابق خبرگزاری آسیا پلوس و رادیو صدای آلمان، علیه «عالم زاهد زاده» مدیر اداره جوانان و ورزش ولایت سغد به مقام های عالی کشور و ولایت سغد شکایت کرد. علت شکایت نیز پرداخت نکردن مبلغ تعیین شده برای باشگاه حاضرجوابان و طلب رشوه عنوان شد.

در جریان بررسی پرونده وی در دادگاه، بند مربوط به برانگیختن تنفر مذهبی حذف شد.

انتظارمی رود، دادگاه ولایت سغد حکم محکومیت خیرالله میرسید اف را روز 12 ژویه اعلام کند.

 باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان متشکل از تعدادی جوان است که در سال های گذشته در مسابقات سراسری در حوزه کشورهای عضو جامعه همسود مقام آورده اند.

مقام اول و دومی مسابقات باشگاه های حاضرجوابان در مسکو و قرقیزستان طی دو سال اخیر، از جمله افتخارات باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان است.

محتوای این مسابقات بیشتر پرسش در زمینه تاریخ، ادبیات، علوم تجربی و فرهنگ است که باید افراد با داشتن حافظه قوی و ذهن پردازشگر در طول چند ثانیه به آنها پاسخ دهند.

 

کامنت