۲۱ تیر ۱۳۹۷, ۰۷:۳۱ Asia/Dushanbe
  • افزایش یک شبه 26 درمی ارزش دلار در تاجیکستان

طی یک شب، ارزش سامانی در برابر دلار در تاجیکستان 26 درم کاهش یافت که این امر موجب شگفتی تحلیلگران شد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از اوستا، روز دهم ژوئیه،  یک دلار در بانکهای تجاری تاجیکستان 9 سامانی و 17 درم خرید و فروش می شد، اما این شاخص در روز 11 ژوئیه  سال جاری به 9 سامانی و 43 درم رسید.

بانک ملی تاجیکستان با انتشاربیانیه ای عامل کاهش ارزش سامانی در برابر دلار را توازن منفی میان واردات وصادرات به نفع واردات و کاهش ارزش روبل روسی عنوان کرده است. با کاهش صادرات محصولات به خارج ورود ارز کم می شود و به دلیل بالا بودن تقاضا ارزش دلار نیز افزایش می یابد.

این درحالی است که به علت بسته شدن صرافی ها در تاجیکستان در3 سال قبل، خرید و فروش ارز از جمله دلار تنها از طریق بانکهای تجاری امکان پذیر است که این مراکز مالی نیز معاملات محدودی انجام می دهند. ازاین رو کمبود  دلار در بازار معاملات ارزی تاجیکستان موجب سرگردانی بازرگانان و وارد کنندگان محصولات از خارج می شود که یکی از پیامدهای این نابسامانی افزایش قیمت  کالا می باشد.

با بسته‌ شدن صرافی ها در تاجیکستان طی سه سال گذشته، تنها بانکهای تاجیکستان و موسسات مجاز مالی و اعتباری دراین کشور قادربه فروش 100 تا 200 دلار در روز برای یک مشتری هستند که این امر منجر به کمبود  دلار در بازارمعاملات ارزی این کشورشده است.

عمده کارشناسان براین باورند که بالا رفتن ارزش دلار در برابرسامانی در تاجیکستان تحت تاثیر تحریم‌های جدید آمریکا و اروپا علیه روسیه قراردارد که موجب افت ارزش روبل روسیه نیز شده است. به دلیل این نوسانات، کارگران مهاجر تاجیک در روسیه نیز مجبورند از خرید  دلار خودداری کرده و درآمد خود را به روبل به تاجیکستان ارسال کنند.

 

کامنت