• مسوول باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان به 12 سال زندان محکوم شد

دادگاه شهر خجند مرکز ولایت سغد، خیرالله میرسید اف روزنامه نگار و مسوول باشگاه حاضر جوابان تاجیکستان را به اتهام اختلاس مالی و جعل اسناد به 12 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از آسیا پلوس، نماینده دادستانی ولایت سغد در دادگاه محاکمه این روزنامه نگار درخواست 13 سال محکومیت به زندان را کرده بود که حکم محکومیت به 12 سال زندان صادرشد.   

مسوول باشگاه حاضر جوابان تاجیکستان در ماه دسامبر سال 2017 به اتهام اختلاس مالی، جعل اسناد و برانگیختن تنفرمذهبی بازداشت شد که این اقدام اعتراض سازمان های مدافع حقوق بشری و روزنامه نگاران را برانگیخت.

ماجرا زمانی آغاز شد که خیرالله میرسید اف مسوول باشگاه حاضر جوابان تاجیکستان و خبرنگارسابق خبرگزاری آسیا پلوس و رادیو صدای آلمان، علیه عالم زاهد زاده مدیر اداره جوانان و ورزش ولایت سغد به مقام های عالی کشور و ولایت سغد شکایت کرد. علت شکایت نیز پرداخت نکردن مبلغ تعیین شده برای باشگاه حاضرجوابان و طلب رشوه عنوان شد.

خانم دل افروز صمد اوا وکیل مدافع خیرالله میرسید اف گفته است که 12 سال محکومیت به زندان برای موکلش سازمانهای مدافع حقوق بشری ومحافل روزنامه نگاری را غافل گیرگرده است و او اعتراض خودش را به دادگاه تجدید نظر ارسال می کند.

 از سوی دیگر سفارت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا در تاجیکستان با محکوم کردن  حکم 12 سال زندان برای خیرالله میرسید اف تاکید کرده اند که این اقدام با اتهامات اعلام شده علیه وی هم خوانی ندارد و باید مورد تجدید نظر قرار گیرد که این موضوع  بر روابط  تاجیکستان با این کشورها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

خیرالله میرسید اف  گفت، وی در زمان فعالیت در باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان تلاش کرد که اعتبار این کشور را افزایش دهد اما پاداش زحماتش محکومیت به زندان شد.

باشگاه حاضر جوابان تاجیکستان متشکل از تعدادی جوان است که در سالهای گذشته در مسابقات سراسری در حوزه کشورهای عضو جامعه همسود مقام آورده اند. مقام اول و دومی مسابقات باشگاه های حاضر جوابان در مسکو و قرقیزستان طی دوسال اخیر، از جمله افتخارات باشگاه حاضرجوابان تاجیکستان است.

محتوای این مسابقات بیشتر پرسش در زمینه تاریخ، ادبیات، علوم تجربی و فرهنگ است که باید افراد با داشتن حافظه قوی و ذهن پردازشگر درطول چند ثانیه به آنها پاسخ دهند.

 

۲۱ تیر ۱۳۹۷, ۰۷:۵۲ Asia/Dushanbe
کامنت