۱۸ آذر ۱۳۹۷, ۱۰:۰۲ Asia/Dushanbe
  • پاکستان در فصل زمستان می تواند به تاجیکستان برق صادرکند

مدیر صندوق رشد انرژی در روسیه معتقد است که پاکستان می تواند در فصل زمستان با استفاده از طرح خط کاسا 1000 به تاجیکستان برق صادر کند.

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سایت اسپوتنیک،سرگی پیکین با اشاره به درخواست مقامات انرژی پاکستان به عنوان خریدار برق تاجیکستان درطرح انتقال برق آسیای مرکزی به افغانستان و پاکستان - کاسا 1000- که خواستار معاوضه برق و صادرات آن به تاجیکستان درفصل زمستان شده اند می گوید که درصورت  پذیرش این پیشنهاد دوطرف پولی ازفروش برق دریافت نخواهند کرد.

چند روز پیشتر مقامات انرژی پاکستان اعلام کرده بودند که باید درمتن توافقنامه  ساخت خط کاسا 1000 بند جدیدی اضافه گردد که امکان معاوضه برق با تاجیکستان درفصلهای بهار، تابستان و زمستان را فراهم سازد.

پیش از این نیز اعلام شده بود که درچارچوب طرح کاسا 1000 تاجیکستان وقرقیزستان شش ماه ازسال می توانند نزدیک به پنج میلیارد کیلووات ساعت برق به افغانستان و پاکستان منتقل کنند اما اکنون مقامات اسلام آباد خواستاراضافه کردن بند معاوضه برق با تاجیکستان دراین توافقنامه شده اند.

به گفته مقامات پاکستان، آنان می خواهند که درفصل گرما ازتاجیکستان یک میلیارد کیلووات ساعت برق وارد کنند و درزمستان به همین اندازه برق به تاجیکستان منتقل سازند.

به گفته آنان پاکستان در تابستان به برق اضافی نیاز دارد ودرزمستان برعکس به دلیل کاهش مصرف برق در داخل این کشورمی تواند برق خود را به تاجیکستان صادرکند.

اما سرگی پیکین مدیرصندوق رشد انرژی درروسیه تاکید می کند که پاکستان می خواهد تنها با تاجیکستان معاوضه برق درفصلهای تابستان وزمستان داشته باشد و مبلغی میان این دوکشور به عنوان هزینه برق معامله نشود.

ازسوی دیگر به دلیل وقفه 15 ساله زمان آب گیری سد نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان، این کشور در فصل  سرما همچنان با کمبود برق مواجه خواهد شد.

هزینه ساخت این طرح که بنا بود سال 2020 به بهره برداری برسد بیش ازیک میلیارد دلار برآورد شده است.

گفته می شود که کار ساخت تاسیسات زیربنایی این طرح درقلمروتاجیکستان سال 2021 به پایان خواهد رسید.

کامنت