۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۰۸:۱۶ Asia/Dushanbe
  • چه  کسانی باید  برای افزایش قیمت اینترنت در تاجیکستان مجازات  شوند

پس از دستور امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان درباره لغو فرمان افزایش قیمت اینترنت و مجازات عاملان این اقدام، اکنون این پرسش مطرح می شود که چه کسانی باید در این ماجرا بازخواست شوند؟

به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سامانه  تاج  ویک، خدمات  دولتی ضد انحصاری، خدمات دولتی مخابرات و ارتباطات و کمیته  دولتی مالیات  تاجیکستان  از جمله اداراتی هستند که  برنامه  افزایش قیمت اینترنت دراین کشور را تدوین و براساس دستور حکومت  این کشور از روز 18  آوریل  سال جاری اجرایی کردند. 

بر اساس دستور حکومت  تاجیکستان از روز 18 آوریل  قیمت  یک  گیگابایت  اینترنت  در این کشور با  احتساب  مالیات  بر ارزش افزوده  به 63  سامانی (معادل 6  دلار) رسید  که  قبلا 30  تا 35  سامانی بود. بر این اساس قیمت یک  دقیقه  مکالمه  با  کشورهای خارجی به 2 سامانی و 25 درم تا 4  سامانی و 80  درم  رسید.

 این دستور با اعتراض شدید  کاربران اینترنت  در داخل و خارج  تاجیکستان  رو به رو شد و پویش های اجتماعی در مخالفت با این اقدام به راه افتاد.  

کارشناسان  دستور رییس جمهوری تاجیکستان  مبنی بر لغو فرمان حکومت این  کشور در باره  افزایش  قیمت  اینترنت  را  نتیجه این اعتراضات می  دانند. اما در روز صدور فرمان  رییس جمهوری تاجیکستان  درباره  لغو دستور افزایش قیمت انیترنت  سعدی قادرزاده  رییس خدمات دولتی ضد انحصاری این کشور که از مبتکران این اقدام  بود از مقامش برکنار و به  سمت  معاون اول  رییس دفتر ریاست  جمهوری منصوب  شد.

همچنین  وزارت عدلیه  تاجیکستان که  دستور خدمات  دولتی  ضد انحصاری این کشور در باره افزایش قیمت اینترنت را بدون ثبت نام دراین وزارت غیرقانونی اعلام  کرده  بود  برای  دفاع  از مواضع  خویش  اقدامی انجام  نداد.

بنابراین معلوم  نیست چه نهاد یا کسانی از دست اندرکاران  برنامه  افزایش  قیمت  اینترنت درتاجیکستان بودند و اکنون باید برای این اقدام ناموفق که موجب اعتراضات  گسترده  اجتماعی شد، پاسخگو باشند.

 

 

 

کامنت