۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۰۸:۴۰ Asia/Dushanbe
  • رای دادگاه دوشنبه برای مصادره  اموال کبیری و نزدیکانش

دادگاه شهر دوشنبه به نفع دولت به مصادره اموال محی الدین کبیری رییس حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان و نزدیکانش رای داد.

 به  گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از سامانه اخبار آسیای مرکزی، این دادگاه  بر اساس درخواست  دادستانی کل تاجیکستان به  مصادره  20  باب  منزل مسکونی، مراکز تجاری و دیگر اموال  و دارایی های متعلق به  محی الدین کبیری  و نزدیکانش  به  نفع  دولت رای داد.

اما ساکنان این منازل مسکونی گفته اند چند سال قبل این خانه ها را از کبیری و نزدیکانش خریده اند و اکنون با رای دادگاه شهر دوشنبه  برای مصادره  این مکان ها  به  نفع  دولت، آن ها  در کوچه خواهند  ماند. ازاین رو به حکم  دادگاه شهر دوشنبه اعتراض خواهند  کرد.

اما دادرس این  پرونده  تاکید کرده  است که این افراد نتوانستند اسناد حقوقی مورد نیاز برای اثبات  مالکیتشان بر این منازل مسکونی ارایه  کنند و  اکنون این خانه ها  به  نفع  دولت  مصادره  می شوند. نماینده  دادستانی  کل تاجیکستان  نیز  مدعی شده  است  که کبیری و برادرانش این  منازل  مسکونی را به  نام  افراد  دیگر ثبت کرده اند  که کاری غیر قانونی بوده است.

قبلا محمد  طلا زاده  یکی از  فرزندان  کبیری گفته  بود  که منازل مسکونی متعلق به خانواده  آنان که از سوی شرکت ساختمان سازی یکی از برادران کبیری ساخته  شده بود اکنون توقیف شده و حتی  برای  سکونت  اعضای خانواده محی الدین کبیری خانه ای  نمانده  است.

شیر محمد  شاهیان رییس دادگاه  عالی تاجیکستان درسال 2018  گفته  بود  که  کبیری  به تاسیس سازمان جنایی، تلاش برای براندازی نظام سیاسی، دامن زدن به  اختلافات  مذهبی، تروریسم و مشارکت  در شورش مسلحانه  متهم است؛ اتهاماتی که رییس حزب ممنوعه  نهضت اسلامی آن ها  را رد  می کند.

از سوی دیگر پلیس  بین الملل (اینترپل) درسال 2017  نام  کبیری 53  ساله را  که  اکنون در خارج  از تاجیکستان به  سر می برد، از فهرست افراد  تحت  پیگرد  قضایی  این نهاد  حذف  کرد .

 

 

 

کامنت