•  موضع واحد اروپا، روسیه و چین در قبال  سیاست های اقتصادی ترامپ

وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه خواهان موضع واحد اروپا در مقابل اقدامات اقتصادی حمایت گرایانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شد. پاریس خواهان آن است که اروپایی ها مذاکرات با واشنگتن را تا زمان لغو تعرفه‌ های گمرکی آمریکا آغاز نکنند. روسیه نیز در راستای اقدامات متقابل برای مقابله با تعرفه های آمریکا بر فولاد و آلومینیوم صادراتی این کشور، بر برخی کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرد.

به نظر می رسد که اقدامات ترامپ در عرصه تجاری و اقتصادی باعث شده تا نوعی اتحاد جهانی علیه وی حتی از جانب کشورهایی که دچار اختلافات جدی با هم هستند، شکل بگیرد. در این راستا اروپا و روسیه عملا وارد جبهه واحدی علیه آمریکا شده و ضمن اقدامات متقابل، خواهان لغو افزایش تعرفه ها از سوی آمریکا شده اند.

چین نیز که از روز جمعه 6 ژوئیه وارد جنگ تجاری گسترده ای با آمریکا شده، افزایش ابعاد آن بسیار محتمل است ، موضع همسویی با اروپا برای مقابله با اقدامات تجاری آمریکا را در پیش گرفته است.

روزنامه چاینا دیلی در سرمقاله روز جمعه خود دولت ترامپ را به یک گروه تبهکار تشبیه کرد که به اخاذی از دیگر کشورها به ویژه چین می پردازد. این روزنامه نوشت، اقدامات کاخ سفید در چند دهه آینده پیامدهای مخربی بر اوضاع اقتصادی جهان خواهد داشت مگر آنکه کشورهای مختلف با همکاری یکدیگر به مقابله با آن بپردازند.

البته در این میان برخی مواضع غیر همسو در داخل اروپا باعث شده تا پاریس ضمن هشدار در این باره خواهان موضع واحد اروپایی شود . در واقع درخواست وزارت اقتصاد و دارایی فرانسه پس از آن مطرح شد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنجشنبه از کاهش تعرفه‌های اتحادیه اروپا بر واردات خودرو از آمریکا حمایت کرد.

یک منبع در وزارت اقتصاد فرانسه که نامش ذکر نشده است گفت: موضع اصولی این است که باید آماده آغاز مذاکرات با آمریکا بود؛ اما فقط زمانی که تهدیدات رفع شود. این منبع افزود، اروپایی ها باید موضع واحدی در مقابل آمریکا داشته باشند و آن را حفظ کنند.

دولت ترامپ تعرفه های جدید فولاد و آلومینیوم برصادرات کشورهای اروپایی، کانادا، مکزیک، چین و روسیه اعمال کرده است.

در مقابل این کشورها نیز در اقدامی تلافی جویانه، تعرفه های تجاری سنگینی را علیه واردات آمریکا اعمال کرده اند. سیاست‌های ترامپ در ماه‌های اخیر، موجب تشدید تنش‌های تجاری در عرصه بین‌المللی شده و بانک جهانی نیز درباره این سیاستها و وقوع جنگ تجاری در جهان هشدار داده است. رویکرد ترامپ در زمینه اصالت دادن صرف به آمریکا و منافع آن باعث اتخاذ مواضعی بر خلاف اجماع جامعه جهانی و حتی شرکای اروپایی آن شده است.

"رابرت مالی" Robert Malley عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا معتقد است که  یکجانبه گرایی دونالد ترامپ، این کشور را منزوی کرده که با خروج از برجام و تحمیل تعرفه های ‏تجاری بر نزدیکترین متحدان ایالات متحده، علنی تر شده است. 

با توجه به مخالفت ترامپ با رویکردها و اقداماتی که مورد اجماع جامعه جهانی است به تدریج صف بندی جهانی علیه ترامپ در حال شکل گیری است.ضمن اینکه مخالفت های داخلی نیزعلیه ترامپ به دلیل سیاست های وی به ویژه اقدامات غیر انسانی دولت ترامپ علیه مهاجران درحال افزایش است. مجموع این عوامل موجب افزایش مستمر انزوای آمریکا و ترامپ خواهد شد.

۱۶ تیر ۱۳۹۷, ۱۱:۵۱ Asia/Dushanbe
کامنت