۲۰ تیر ۱۳۹۷, ۱۱:۳۰ Asia/Dushanbe
  • محاکمه کودک یک ساله در امریکا، دستاورد سیاست ضد مهاجرتی ترامپ

آخرین دستاورد سیاست های ضد مهاجرتی دونالت ترامپ، رییس جمهوری امریکا رونمایی شد؛ محاکمه کودک یک ساله در دادگاه.

در مغایرت با کلیه اصول حقوقی و ضوابط حقوق بشری، دادگاهی درایالت آریزونای امریکا یک کودک یک ساله هندوراسی را محاکمه و وی را به آنچه " بازگشت داوطلبانه " به هندوراس خوانده شده است، محکوم کرد. 

به گفته ناظران در دادگاه، این کودک یک ساله که "خوان" نامیده شده است، در زمان دادرسی کمی با یک توپ پلاستیکی بازی کرد، سپس از یک شیشه شیرخورد و در آخر هم با بی ‌قراری گریه سرداد.

محاکمه یک کودک شیرخوار در دادگاه به قدری ناگوار بود که قاضی دادگاه نیز آن را اقدامی شرمسارانه خواند. 

جان ریچاردسون(John W.Richardson) قاضی دادگاه رسیدگی به وضع مهاجرتی "خوان" گفت: از این که مجبور شدم از این کودک یک ساله بپرسم که آیا فرایند دادرسی را درک می کند یا نه و او فقط گریه کرد، شرمسارم. نمی‌دانم باید این ماجرا را باید به چه کسی توضیح داد. 

البته این شرمساری فقط متوجه قاضی ریچاردسون یا حتی محاکمه قضایی در امریکا نیست، بلکه در درجه نخست، شخص دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا را در بر می گیرد. ترامپ در راستای اجرای قوانین ضد مهاجرتی با استفاده از مشت آهنین که به سیاست "تحمل صفر" شهرت یافته، زمینه جدایی اجباری کودکان را از والدین فاقد مدارک قانونی مهاجرتی فراهم کرده است. در اجرای این سیاست، چند هزار کودک که صدها تن از آنان زیر پنج سال سن دارند، به زور از آغوش والدین گرفته شده و از بازداشتگاه ها و زندان های موقت سر در آورده اند. در هفته های اخیر، انتشار تصاویر و صدای گریه کودکان و والدین جدا مانده از هم، موجی از خشم و اعتراض جهانی را در پی داشته است. برخی از این صحنه ها یادآور دوران سیاه برده داری در امریکا و اردوگاه های مرگ آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم است که درآن ماموران با بی رحمی کودکان را ازوالدین جدا می کردند.  البته در پی گسترش اعتراض های وسیع جهانی، در نهایت دولت ترامپ مجبور به عقب نشینی شد و سیاست جداسازی اجباری کودکان از والدین فاقد مدارک قانونی مهاجرتی را کنار گذاشت. همچنین دادگاه هایی در امریکا با غیرقانونی اعلام کردن سیاست "تحمل صفر" بازگشت کودکان به جمع خانواده را خواستار شدند. با این حال، وزارت دادگستری امریکا اعلام کرده است که در یافتن چند هزار خانواده ای که کودکانشان به زور گرفته شده و هر یک در گوشه ای از امریکا به سر می برند، ناتوان است. به عبارت دیگر چنین به نظر می رسد تا مدت ها یا شاید برای همیشه، خانواده ها بر اثرسیاست ضد مهاجرتی ترامپ نتوانند فرزندان ربوده شده خود را بیابند. البته حتی اگر بعد از روزها و هفته ها، خانواده های فاقد مدارک قانونی مهاجرتی از شانس بالایی برای پیدا شدن کودکانشان برخوردار باشند؛ اعضای خانواده شامل کودکان و بزرگسالان سر از زندان درخواهند آورد و مدت های مدیدی پشت میله های زندان باقی خواهند ماند.

ترامپ در واکنش به سیاست ضد انسانی خودعلیه پناهجویان می گوید: من یک راه حل دارم. به مردم بگویید به طورغیرقانونی وارد کشورمان نشوند.

از نظر ترامپ، افرادی که بدون اجازه وارد خاک امریکا می شوند از هیچ حقوق انسانی برخوردار نیستند حتی حق طبیعی کنارهم قرارداشتن کودک و والدینش.

 

کامنت