۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۰:۵۸ Asia/Dushanbe
  •  واکنش انفعالی اروپا به اقدام ضد ایرانی جدید دولت ترامپ

اقدام ضد ایرانی جدید دولت ترامپ در تمدید نکردن معافیت های خرید نفت ایران که با هدف تشدید فشارها به تهران صورت گرفته، واکنش انفعالی اروپایی ها را در پی داشته است.

اتحادیه اروپا از اقدام آمریکا در تمدید نکردن معافیت های خرید نفت ایران از تحریم ها، صرفا ابراز تاسف کرد."مایا کاسیانچیچ" Maja Kocijancic سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: بروکسل از اعلامیه واشنگتن مبنی بر تمدید نشدن معافیت‌های مربوط به خرید نفت از ایران، متأسف است زیرا این اقدام بیش از پیش، اجرای توافق هسته ای برجام را تضعیف می‌کند. در واقع اتحادیه اروپا به جای محکوم کردن این اقدام یکجانبه آمریکا که در تعارض آشکار با توافق هسته ای برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است، صرفا در این زمینه ابراز تاسف کرده است. وزارت خارجه بریتانیا نیز سه شنبه شب از اقدام آمریکا در تمدید نکردن معافیت‌های خرید نفت ایران ابراز تأسف کرد. لندن همچنین بر اهمیت حفظ برجام تاکید و تصریح کرد بریتانیا به این توافق بین المللی پایبند می‌ماند.

اروپایی ها قبلا  نیز در جریان خروج آمریکا از برجام در مه 2018 نیز به جای اقدامات عملی برای تحت فشار قرار دادن واشنگتن، صرفا این اقدام را محکوم کرده بودند. اکنون که دولت ترامپ گامی پیش تر گذاشته و تلاش کرده تا به زعم خود ایران را در تنگنای شدیدی به منظور پذیرش خواسته های غیرقانونی واشنگتن قرار دهد، صرفا به ابراز تاسف بسنده کرده است. البته موضع اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی شامل آلمان، فرانسه و بریتانیا در حمایت از برجام نیز در راستای منافع اروپا صورت گرفته است. اروپا برجام را نمونه ای  از توافق چند جانبه می داند که توانست مساله هسته ای ایران را حل و فصل کرده و در عین حال به عنوان الگویی برای حل و فصل دیگر مناقشات بین المللی نیز به کار رود. به همین دلیل کاسیانچیچ تاکید کرد اتحادیه اروپا به پایبندی خود به برجام ادامه خواهد داد زیرا این توافق در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تصویب شده و برای امنیت منطقه و جهان حیاتی است.

روسیه اما به عنوان عضو دیگر گروه 1+4 موضع قاطعی در زمینه اقدام ضد ایرانی واشنگتن اتخاذ کرده است. از دیدگاه مسکو، اقدام جدید دولت ترامپ در چارچوب سیاست دیرینه واشنگتن در قبال تهران انجام شده است. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پی اقدام امریکا در تحریم خرید نفت ایران گفت: رویارویی و اعمال فشار بر ایرانیان، سیاستی است که واشنگتن از دیرباز آن را دنبال کرده است. مسکو بر این گمان است که واشنگتن اقدامات چند جانبه ای را علیه ایران دنبال می کند که تشدید تحریم های نفتی فقط بخشی از آن است. به گفته زاخاروا، تصمیمات آمریکا علیه ایران را نبایستی مجزا دید و تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز بخش دیگری از برنامه جامع آمریکا برای اعمال فشار بر ایران است که همگی علیه دولت و ملت ایران هدف گیری شده است. روس ها معتقدند که آمریکا همواره به دنبال بهانه جویی علیه ایران بوده و به همین دلیل به رغم پای بندی کامل ایران به مفاد برجام که به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز رسیده، واشنگتن خط مشی ستیزه جویانه خود را علیه ایران همچنان ادامه می دهد.

موضع مسکو درباره ماهیت رویکرد ضد ایرانی دولت ترامپ  با واقع انطباق دارد؛ همچنان که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه پس از اعلام لغو معافیت های نفتی برای خریداران نفت ایران، به صراحت از تهران خواست تا شروط 12 گانه ای را که وی در سال 2018 طرح کرده بود، بپذیرد؛ شروطی که ایران، آنها را به صراحت و قاطعیت رد کرده است./

کلیدواژه

کامنت