قوس 14, 1398 12:42 Asia/Kabul
  • رایزنی عبدالله، حکمتیار و نبیل در مورد انتخابات و صلح افغانستان

«عبدالله عبدالله»، «گلبدین حکمتیار» و «رحمت الله نبیل» از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و شماری از سران احزاب سیاسی این کشور درباره بحران انتخاباتی و صلح رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «عبدالله عبدالله»، «گلبدین حکمتیار» و «رحمت الله نبیل» از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و شماری از سران احزاب سیاسی این کشور درباره بحران انتخاباتی و صلح رایزنی کردند.

یک عضو دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» آنچه مداخله ارگ ریاست جمهوری در کار کمیسیون انتخابات می‌داند را از محور اصلی این نشست می‌گوید.

این چهره‌های سیاسی خواهان تامین شفافیت و عدالت در نتایج انتخابات هستند و می‌گویند در صورتی که به خواسته‌های آنها از سوی کمیسیون انتخابات رسید‌گی نشود دامنه اعتراضاتشان افزایش خواهد یافت.

فریدون خوزون سخنگوی دسته‌ انتخاباتی «ثبات و همگرایی» گفت: ارگ مستقیما مداخلات را در کمیسیون ادامه می‌دهد و همچنین مانع تصمیم گیری‌های قانونی و مشروع کمیسیون انتخابات می‌شود، ما باید هماهنگ باشیم و جلوی این مداخلات را بگیریم و تاکید ما این است که دوباره برگشت داده شود به قانون.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان مداخله در امور کمیسیون انتخابات را رد می‌کند.

لطیف محمود معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت: ادعای شماری از سیاسیون و کاندیداها مبنی بر دخالت حکومت در امر انتخابات کاملا بی بنیاد و بی اساس است.

از سویی هم دسته‌های انتخاباتی و احزاب سیاسی در بیانیه‌ای اعلام کردند:

1: در برابر تقلب‌های گسترده به صورت مشترک و هماهنگ می‌ایستند.

2: نیروهای امنیتی در منازعات انتخاباتی باید بی طرفی خود را حفظ کنند.

3: جامعه جهانی باید بی‌طرفی را اختیار کرده و از اراده مردم حمایت کند.

4: روند صلح باید از انحصار فرد و جهت خاص خارج شود.

5: رایزنی‌ها میان احزاب، تیکت‌های انتخاباتی و شخصیت‌های ملی پیرامون صلح و انتخابات ادامه یابد.

این در حالی است که هوداران دسته‌ انتخاباتی عبدالله عبدالله روز چهارشنبه در ولایت‌های پروان، پنجشیر، جوزجان، فاریاب و غور دست به تظاهرات زدند.

این معترضان خواهان باطل شدن ۳۰۰ هزار رای جنجالی پیش از هرگونه اعلام نتایج  انتخابات شده‌اند.

دسته‌ انتخاباتی «ثبات و همگرایی» می‌گوید که این اعتراضات تا زمانی ادامه خواهد داشت که کمیسیون مستقل انتخابات ۳۰۰ هزار رای جنجالی، که به گفته این تیم غیر معتبر است را باطل کند.

تگ

کامنت