قوس 15, 1398 13:59 Asia/Kabul
  • حکمتیار: گفت‌وگوی آمریکا و طالبان متوقف شود/ نتایج انتخابات پس از باطل شدن آرای تقلبی اعلام شود

رهبر تیم انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» با تاکید بر اعلام نتایج انتخابات افغانستان پس از باطل شدن آنچه آرای "تقلبی" خواند، خواستار توقف مذاکرات آمریکا و طالبان و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،گلبدین حکمتیار» رهبر تیم انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» روز جمعه در جمع هوادارانش در کابل گفت که گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان باید متوقف شود و برای پیش‌برد صلح باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

این در حالی است که پس از رهایی اساتید دانشگاه آمریکایی کابل توسط طالبان، آمریکا خواستار از سرگیری مذاکرات با طالبان است و روز گذشته نیز مذاکره کننده ارشد آمریکا برای دیدار با مقامات افغان به کابل آمد.

رهبر «حزب اسلامی افغانستان» گفت که در مراکز رأی‌دهی که دستگاه‌های بیومتریک مفقود شدند باید مجدد رأی‌گیری صورت گرفته و تمام آرا نیز باید مورد بازشماری قرار گیرد.

وی با اشاره به اظهارات «حوا علم نورستانی» مبنی بر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در صورت ممانعت از بازشماری 7 ولایت باقی مانده نیز تصریح کرد که اعلام نتایج باید پس از تفکیک آرای "تقلبی" و باطل شدن آن انجام شود.

حکمتیار افزود که در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم باید حکومت موقت تشکیل شود تا شفافیت این روند تضمین شده و روند صلح نیز از این طریق به خوبی پیش برده شود.

رهبر حزب اسلامی در ادامه نیز از هوادارانش خواست تا علیه آنچه وی "تقلب گسترده" خواند، دست به اعتراض بزنند و این تظاهرات را آغاز حرکت این حزب برای "نجات" افغانستان خواند.

پس از تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله»، این دومین تیم انتخاباتی است که در مخالفت با آنچه  "تقلب گسترده" خوانده می‌شود به هوادارانش برای اجتماع اعتراض‌آمیز فراخوان داده است.

 

حکمتیار در اواخر مهرماه نیز گفته بود که دور نخست انتخابات ریاست جمهوری برنده نخواهد داشت و پیش‌بینی کرده بود که انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

رهبر حزب اسلامی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز احتمال نامزدی خود را رد کرده بود اما در روز انتخابات خود را برنده قطعی آن اعلام کرد.

تگ

کامنت