قوس 16, 1398 10:37 Asia/Kabul
  • کمیسیون انتخابات افغانستان: از بازشماری کامل آرا جلوگیری شود نتایج ابتدایی را اعلام می‌کنیم

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که اگر از بازشماری آرای ۷ ولایت باقی مانده ممانعت شود این کمیسیون نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام خواهد کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«حوا علم نورستانی» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان با اشاره به مخالفت برخی تیم‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور به بازشماری آرا گفت، معترضان با بستن مراکز انتخاباتی 7 ولایت استقلال کمیسیون را زیر سوال برده‌اند و  از این تیم‌ها خواست تا هر چه زودتر اجازه بازشماری آرا  در این ولایت‌ها را بدهند.

به گزارش تلویزیون «آریانا نیوز»، نورستانی افزود که در صورت عدم همکاری تیم‌های معترض برای بازشماری کامل آرا، کمیسیون نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام خواهد کرد.

«یوسف رشید» رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) اما با ابراز تردید درباره امکان اعلام نتایج در آینده نزدیک گفت: من زیاد باور ندارم که به این زودی‌ها نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات اعلام شود. متاسفانه هنوز ظرفیت برای پایان دادن به اعتراضات و نیز شکستن بن‌بست انتخاباتی دیده نمی‌شود.

«حبیب‌الرحمان ننگ» رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات خواستار همکاری کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی برای باز شدن مراکز انتخاباتی در 7 ولایت ذکر شده و بازشماری آرای آن شده است.

از سوی دیگر نیز «رحمت‌الله نبیل»، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک کنفرانس خبری در روز گذشته با بیان اینکه انتخابات افغانستان به بحران رفته است برای خروج از این وضعیت خواستار لغو نتایج انتخابات و ایجاد «حکومت مصالحه» شد.

رهبر تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» گفت: طرح ما ایجاد دولتی است که مانند یک مرحله گذار اما با عنوان حکومت مصالحه ایجاد شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان هنوز درباره زمان اعلام نتایج ابتدایی انتخابات این کشور که در ششم مهر ماه برگزار شد به نتیجه نرسیده است.

تگ

کامنت