قوس 16, 1398 15:57 Asia/Kabul
  • افشاگری سفیر اسبق ایران در کابل درباره طرح آمریکا برای ترور «کرزی»

سفیر اسبق ایران در کابل زوایای پنهانی از طرح آمریکایی ها برای ترور شخصیت های برجسته افغانستان و دخالت آمریکا در انتخابات های گذشته این کشور را بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری آوا،  مراسم بیست و نهمین سالگرد شهادت شیخ محمد حسین صادقی نیلی و دوازدهمین سالگرد شهادت سید مصطفی کاظمی عصر روز جمعه 15 قوس در مسجد خاتم النبیین شهر ری تهران از سوی ستاد مردمی و با مشارکت شورای هماهنگی هیات های مذهبی و سایر اقشار برگزار شد.

فدا حسین مالکی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در کابل یکی از سخنرانان این مراسم بود.

سفیر اسبق ایران در کابل حول سه محورِ پروسه صلح، انتخابات و تروریسم سخنرانی کرد و در چند مورد نیز زوایای پنهانی از ترورهای سازمان یافته در افغانستان را افشا نمود.

مالکی ابتدا به پروسه صلح اشاره کرد و گفت: صلحی که امروز آمریکایی ها به دنبال آن هستند چیز جدیدی برای ما و شما نیست.

وی افزود: آمریکایی ها به بهانه صلح خیلی از رهبران افغانستان را در مقابل هم قرار دادند؛ یا حذف فیزیکی یا حذف سیاسی کردند.

مالکی به اولین شهید راه صلح در افغانستان اشاره کرد و گفت که استاد ربانی را چه کسانی و چرا ترور کردند؟ موضوع ترور استاد ربانی از قبل برنامه ریزی شده بود و برای اولین بار می گویم که ربانی توسط آمریکایی ها ترور شد.

سفیر اسبق ایران در کابل بیان داشت: در جلسات خصوصی که با ربانی داشتم ایشان می گفت آقای سفیر، من را می زنند و من هم گفتم که از این موضوع اطلاع دارم.

مالکی با بیان روایتی از دیدار خویش با ربانی در فرودگاه کابل و سفر ایشان به کنفرانس وحدت گفت: ربانی وقتی به کابل آمد من هم همزمان کابل رسیدم. گفتم ایشان را میخواهم ببینم، همکاران گفتند تا شما سفارت بروید و یک چای بخورید بعد می رویم به دیدار استاد ربانی، در همین اثنا بود که خبر ترور ربانی را شنیدم.

وی با این سوال که چرا آقای کراکر سفیر آمریکا در آن زمان شدیدا دنبال این بود که استاد ربانی از ایران برگردند گفت: این ترور ناجوانمردانه زمانی که قرار بود صلح صورت بگیرد انجام شد.

مالکی افزود: صلح امروز را هم باید مراقب بود؛ خلیلزاد چهره مرموزی در تاریخ افغانستان و کشورهای منطقه است و پروسه صلح با ابهام به پیش می رود. محوریت صلح با کسی است که چهره اش برای ما و شما از جهاتی شناخته شده نیست و از جهاتی هست.

مالکی تصریح کرد: آمریکا به طالبان مشروعیت بخشید حتی کار به جایی رسید که خلیلزاد به طالبان پیشنهاد کرد که هیات مذاکره کننده از کابل را شما تایید کنید.

سفیر اسبق ایران در کابل بخش دوم صحبت های خود را به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد و گفت: اعتقاد دارم برخی ها نمی گذارند که انتخابات مسیر اصلی خودش را طی کند.

وی به انتخابات سال 2009 افغانستان اشاره کرد و توضیحاتی در خصوص دخالت آمریکایی ها و اینکه قرار بود آنها خلیلزاد را همه کاره افغانستان کنند به حضار بیان کرد.

وی با اشاره به دیدار خود با نماینده ویژه سازمان ملل گفت: 10 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری که کاندیدهای مطرح آن عبدالله و حامد کرزی بود، نماینده سازمان ملل در یک دیدار خصوصی به من گفت خبر تلخی برای شما دارم؛ عنقریب آمریکایی ها بلایی که بر سر مردم عراق آوردند قرار است بر سر مردم افغانستان بیاورند.

مالکی از نماینده ویژه سازمان ملل توضیحات بیشتری در این زمینه می خواهد که وی می گوید مگر شما در عراق ندیدید که «برمر» را آوردند و حاکم مطلق عراق کردند و بعد از مدتی انتخابات را برگزار کردند.

مالکی به نقل از نماینده ویژه سازمان ملل گفت که آمریکایی ها قصد دارند خلیلزاد را حاکم افغانستان کنند و آن بلایی که سر عراقی ها آوردند اینگونه سر افغان ها هم بیاورند.

سفیر اسبق ایران در کابل اظهار داشت: بلافاصله  با کرزی و رهبران و بزرگان افغانستان دیداری داشتم و برنامه ریزی کردیم تا این نقشه آمریکایی ها را خنثی کنیم. در نهایت با هماهنگی همه جناح ها و شخصیت ها داکتر عبدالله از انتخابات کنار رفت و حامد کرزی دور دوم به عنوان ریاست جمهوری سر کار شد تا اینگونه توطئه آمریکایی ها خنثی شود.

مالگی گفت: بعدها در کتابی جنرال پترائوس رئیس سازمان سیا نوشته بود که هر آنچه که ما برنامه می ریختیم معادلات ما را به هم می زدند.

مالکی در بخش سوم صحبت های خود به ترور شخصیت ها در زمان فعالیت خود در افغانستان و زمان حال پرداخت و گفت: احمد ولی کرزی یکی از افراد پر قدرت در قندهار بود، آمریکایی ها روی ایشان فشار آورده تا افغانستان را ترک کند؛ مثلا به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل ایفای وظیفه کند، اما با مخالفت شدید احمد ولی روبرو شدند. احمد ولی در قندهار با بنده دیداری داشت و به من گفت که من را می خواهند ترور کنند.

وی به نقل از احمد ولی کرزی گفت که من تا مدت ها مقاومت می کنم و از افغانستان خارج نمی شوم و می دانم که من را در نهایت ترور می کنند.

مالکی افزود که این خبر را به آقای رئیس جمهور حامد کرزی رساندم و کمتر از یک ماه نگذشته بود که احمد ولی کرزی را ترور کردند.

وی به ترور جنرال داوود و وحید مژده نیز اشاره کرد و برخی از زوایای تاریک ترور آنها را نیز تشریح کرد.

مالکی با اشاره به اینکه چندین بار ترور مارشال فهیم را خنثی کردیم افزود: به ما خبر رسید که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان هم در برنامه ترور قرار دارد؛ به دیدار کرزی رفتم و این خبر را به ایشان رساندم. اول ایشان تعجب می کند بعد وقتی به ایشان کد دادم که فلانی الان در کجاست پس از تماس های پی در پی گفتند بله مسئول تیم محافظت ریاست جمهوری به آمریکا رفته است.

سفیر اسبق ایران در کابل افزود: بعد از اینکه مسئول حفاظت از ریاست جمهوری به کابل می آید و طرح ترور حامد کرزی را می ریزند توسط دوستان ما در ریاست جمهوری خنثی می شود.

وی با اشاره به اینکه ترور فیزیکی و ترور سیاسی برای آمریکایی ها مثل آب خوردن است تصریح کرد: آنها می خواستند حتی حامد کرزی ریاست جمهوری افغانستان را ترور کنند.

وی در پایان ضمن هشدار به آمریکا گفت که شما در افغانستان شکست خوردید و چنانچه به دنبال رصد ایران، روسیه، چین و هند هستید کور خوانده اید.

مالکی تصریح کرد: آمریکایی ها لحظه به لحظه از سوی ایران، روسیه و چین رصد می شود و هر روز نیز اتحاد کشورهای همسایه نزدیک و بهتر می گردد.

کلیدواژه