قوس 27, 1398 13:04 Asia/Kabul
  • وزیر دفاع آمریکا: با توافق یا بدون توافق با طالبان نیروها در افغانستان را کاهش می‌دهیم

وزیر دفاع آمریکا گفت که صرفنظر از رسیدن به توافق با طالبان، واشنگتن خواستار کاهش سطح نیروها در افغانستان است تا این نیروها را برای مقابله و رقابت با چین به منطقه اقیانوس هند و آرام منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از آغاز مجدد گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی، رسانه‌های آمریکایی می‌گویند که دولت ترامپ در نظر دارد تا پیش از پایان سال جاری میلادی فرمان کاهش نیروهای مستقر در افغانستان را اعلام کند.

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا درباره کاهش نیرو به خبرنگاران گفت که ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان معتقد است که می‌تواند سطح نیروها را کاهش دهد.

اسپر گفت که این ژنرال آمریکایی مطمئن است که با نیروهای کمتر نیز می‌تواند ماموریت مبارزه با تروریسم و آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی افغان را انجام دهد.

به گزارش «فرانس 24»، وزیر دفاع آمریکا در توضیح تمایلش جهت کاهش نیروهای مستقر در افغانستان اظهار داشت: من می‌خواهم شمار نیروها را کاهش دهم تا این نظامیان یا به خانه بازگردانده شوند، یا آموزش دیده و برای ماموریت‌های جدید فرستاده شوند و یا نیز به منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام اعزام شوند تا با بزرگترین چالش ما یعنی چین مقابله کنند.

اسپر ادامه داد: درنهایت بهترین راه‌حل برای افغانستان یک توافق سیاسی بین دولت و طالبان است و فکر می‌کنم که با توافق و یا بدون توافق سیاسی می‌توانیم نیروها را کاهش دهیم.

وزیر دفاع آمریکا گفت که هنوز دستور کاهش نیروها را صادر نکرده است، این موضوع مسئولیت رئیس جمهور بوده و در نهایت توسط ترامپ اعلام خواهد شد.

کلیدواژه