جدی 01, 1398 17:41 Asia/Kabul
  • نامزد ریاست جمهوری افغانستان: اعلام نتایج ابتدایی انتخابات کودتا علیه دموکراسی است

رهبر تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» در واکنش به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اظهار داشت که اعلام این نتایج کودتا علیه دموکراسی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «رحمت الله نبیل» رهبر تیم انتخاباتی امنیت و عدالت در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان بدون توجه به اصل بی‌طرفی و چارچوب‌های حقوقی، بصورت جانبدارانه نتایج ابتدایی را اعلام کرده است.

این بیانیه تصریح کرد که نتایج ابتدایی ریاست جمهوری افغانستان کودتا در برابر دموکراسی و رند مردم سالاری است بنابراین تیم انتخاباتی امنیت و عدالت آن را نمی‌پذیرد.

نبیل در این بیانیه گفت که کمیسیون انتخابات آخرین میخ را بر پیکر نیمه جان دموکراسی در افغانستان کوبیده است.

تیم «امنیت و عدالت» درباره تیم «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی نیز خاطرنشان کرد که آنها در امور کمیسیون انتخابات مداخله کرده‌اند و روند انتخابات را از مسیر قانونی‌ به طرف بحران سوق داده‌اند.

این بیانیه از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان خواسته است که با حفظ بی‌طرفی کامل آرای سفید را از سیاه جدا کند و عاملان تقلب‌های سازمان یافته نیز به نهادهای قضایی معرفی شوند.

تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» در ادامه نیز تاکید کرده است که اگر کمیسیون شکایات انتخاباتی بحران بزرگ چند لایه ناشی از حکومت برخواسته از تقلب را مهار نکند، قیمت آن را مردم افغانستان خواهند پرداخت.

به گزارش اطلاعات روز، کمیسیون انتخابات افغانستان صبح امروز نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را اعلام کرد و یک‌میلیون و 824 هزار و 401 رأی را معتبر شناخته است.

براساس این نتایج، اشرف غنی با گرفتن 923 هزار و 868 رأی (50.64 درصد) در صدر و عبدالله عبدالله با گرفتن 720 هزار و 990 رأی در ردیف دوم قرار گرفته است.

ساعتی قبل تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله نیز گفت که نتیجه‌ تقلبی اعلام‌شده از سوی کمیسیون انتخابات مشروعیت ندارد.

تیم «دولت‌ساز» به رهبری محمد اشرف غنی اما از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات استقبال کرده و از طرف‌های دخیل در انتخابات نیز خواسته که نتایج اعلام‌شده را بپذیرند.

کلیدواژه