جدی 09, 1398 15:12 Asia/Kabul

پس از پایان مهلت یک هفته ای به آلوده کنندگان هوا در کابل، شهرداری کابل چند مرکز آلوده کننده هواه در پایتخت افغانستان را مسدود کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، دولت افغانستان با پنج صنف آلوده کننده هوا در کابل که تخلفات زیست محیطی آن ها تثبیت شده بود برخورد کردند.

شاه زمان میوندی، رئیس اداره عالی محیط زیست حین مسدودسازی این مراکز، وضعیت هوای کابل را وخیم خوانده و گفت: به هیچ صورت به آلوده کنندگان هوا اجازه داده نمی شود به فعالیت شان ادامه دهند.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان با پلیس کابل ،فعالیت های مرکزگرمی های شماری از شهرک ها را متوقف نموده واین نهاد ها برنامه کنترل هوا را تا ماه حمل ادامه می دهند

پس از آن که کابل پایتخت افغانستان در صدر جدول آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفت و وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرد که ظرف یک هفته بیش از ۸هزار و هشت صد تن به دلیل امراض تنفسی به بیمارستان های کابل مراجعه و۱۷ تن در اثر آلودگی هوا جان باخته اند،حکومت افغانستان تصمیم گرفت تا اقدامات عملی را در جهت کاهش آلودگی هوای کابل روی دست بگیرد.

لیلی سامانی رییس اطلاعات و آگاهی عامه اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان می گوید در کنار متوقف ساختن فعالیت شهرک های آریا وگلبهار تاور ،ده مکان تجارتی وسه هتل که از مواد سوخت غیر معیاری استفاده می کردند در کابل بسته شد وبه مسولان شهرک ها وسایر نهاد ها سه روز فرصت داده شد تا نظام فلتر دودزا را نصب کنند در غیر آن با آن ها برخورد قانونی می شود.

خانم سازمانی عدم نصب نظام فلتر دود زا را ناشی از عدم توجه مالکان دانسته افزود نرخ این وسیله دودزا بیشتر از هزار دلار است ودر حمام ها می شود از وسیله فیلتر دودزا داخلی استفاده شود.

وی افزود که برنامه کنترل تا ماه حمل ادامه می داشته باشد.

همچنان خوشحال سادات معین امنیتی وزارت داخله گفت کسانی که تخطی کنند به نهاد های عالی و قضایی معرفی می شوند.

گفتنی است که با آغاز فصل سرما، هوای کابل به شدت آلوده شده است. پیش از این شهرداری کابل به مالکین کارخانه ها و مراکز تجاری یک هفته مهلت داده بود تا از سوخت مواد دودزا جلوگیری کنند.

جزئیات بیشتر این خبر در گزارش قریشی از کابل:

تگ

کامنت