جدی 11, 1398 16:36 Asia/Kabul
  • احضار حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه ایران

کاردار سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در خصوص مواضع مقامات این کشور در مورد تحولات عراق به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی نسبت به اظهارات جنگ طلبانه و ناقض منشور ملل متحد مقامات آمریکایی به حافظ منافع آمریکا ابلاغ شد.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،«محسن بهاروند» دستیار وزیر امورخارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار کاردار سفارت سوئیس در تهران با بیان اینکه مردم عراق به کشوری که سرزمین آن‌ها را اِشغال کرده و جوانان آنها را می‌کُشد، واکنش نشان می‌دهند، تصریح کرد: مقامات آمریکایی بهتر است دست از فرافکنی برداشته و بی‌دلیل به ایران اتهام نزنند. 

دستیار وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: ایران کشوری جنگ‌طلب نیست ولی در مقابل هرگونه تهدید و هر اقدام نابخردانه‌ای هم دست‌بسته نیست و با تمام قدرت از خود دفاع می‌کند.

پهپادهای آمریکایی یکشنبه شب مواضع تیپ‌های 45 و 46 بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) در شهر القائم در مرز عراق با سوریه را هدف قرار دادند که در این حمله دست‌ِکم 25 نفر از اعضای الحشد الشعبی شهید و 51 نفر زخمی شدند.

مقامات آمریکایی پس از این تجاوز، در ادعاهایی عملیات نظامی صورت گرفته را در واکنش به اقدامات ایران در عراق توصیف کردند.

اقشار و گروه‌های مختلف عراقی در اعتراض حمله آمریکا به مواضع حشد الشعبی، روز گذشته (سه شنبه) در مقابل سفارت آمریکا در بغداد تجمع کرده و اعتراض خود را اعلام کردند؛ این اعتراضات امروز نیز ادامه یافته است.

 پس از این اعتراضات، رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی جداگانه مدعی شدند، اعتراضات رخ داه در مقابل سفارت آمریکا از سوی ایران طراحی و اجرا شده است. 

کلیدواژه