جدی 11, 1398 18:55 Asia/Kabul
  • مرز دوغارون به اولین منطقه مرزی هوشمند تبدیل خواهد شد

فرماندار تایباد گفت: منطقه مرزی هوشمندی که امروز کلنگ‌زنی می‌شود، مرز دوغارون را به اولین منطقه مرزی هوشمند کشور تبدیل می‌کند که شتاب بخشی مناسبی به صادرات و واردات کشور خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن سیاح در گردهمایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان که ظهر امروز در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون برگزار شده بود، با بیان اینکه امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه‌هایی در منطقه هستیم که حاصل اشتراکات فرهنگی غنی و عمیقی است که از سرمایه‌های دو کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: منطقه مرز هوشمندی که امروز کلنگ‌زنی می‌شود، مرز دوغارون را به اولین منطقه مرزی هوشمند کشور تبدیل می‌کند که شتاب بخشی مناسبی به صادرات و واردات خواهد داد.

فرماندار تایباد با اشاره به اینکه این طرح بزرگ ملی از سیاست‌های دولت برای هوشمند سازی مرزهاست، افزود: این طرح به‌صورت پایلوت در مرز دوغارون اجرا می‌شود، پروژه‌های بزرگ اقتصادی مرز دوغارون حاصل اشتراکات فرهنگی غنی و عمیق ایران و افغانستان است.

وی تصریح کرد: بازار مبادلات اقتصادی نیز مزیت‌های زیادی دارد، تأمین و تجمیع نیازهای تجار در یک مکان، تأمین فرصت‌های برابر، امکان افزایش کنترل کیفی کالا، ایجاد اعتماد بیشتر، توسعه و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری و ارتقای امنیت پایدار در مرز است. همچنین شهرک سوخت، بازار امن مالی است که در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ایجاد شده و می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک کند.

سیاح افزود: چند تفاهم‌نامه در حوزه‌های اقتصادی، بیمه و دیگر حوزه‌ها به امضا می‌رسد که ان شاءالله چهره شهرستان تایباد را تغییر خواهد داد. 

گفتنی است، در این مراسم کلنگ زنی خط مونتاژ خودرو برقی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون نیز بر زمین زده شد. 

تگ

کامنت