جدی 12, 1398 13:27 Asia/Kabul
  • افغانستان می‌خواهد شریک اقتصادی خوبی برای ایران باشد

مشاور ارشد تجارت رییس جمهوری افغانستان گفت: افغانستان می‌خواهد شریک اقتصادی خوبی برای ایران باشد اما هر دو طرف باید از این شراکت بهره ببرند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سیروس علاف روز چهارشنبه در همایش "معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران و افغانستان در منطقه ویژه دوغارون" که در مشهد برگزار شد، افزود: باید در روابط اقتصادی گام‌های درست و صادقانه‌ای برداشته شود تا در روابط سیاسی اثرگذار باشد، اگر روابط اقتصادی دو کشور لطمه ببیند، روابط سیاسی هم به خوبی پیش نخواهد رفت.

وی ادامه داد: برنامه‌های اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز برنامه‌های سیاسی باشد، تجار و سرمایه‌گذاران می‌توانند سفیران صلح برای برنامه‌های اقتصادی و نزدیک شدن بسیاری از برنامه‌های اقتصادی و سیاسی در امور هر دو کشور باشند.

مشاور ارشد تجارت رییس جمهوری افغانستان به تجار ایرانی توصیه کرد اگر می‌خواهند به بازار افغانستان راه یابند و با دیگر کشورها رقابت کنند، باید تغییراتی را در برنامه‌های اقتصادی خود لحاظ نموده و چالش‌هایی که در برنامه‌های اقتصادی است از میان بردارند.

علاف افزود: افغانستان یکی از مشتری‌های خوب منطقه خاورمیانه برای ایران و سایر کشورهاست اما کشورهای این منطقه مشتری خوبی برای افغانستان نبوده‌اند که باید تغییرات مثبتی در این بخش بوجود آید.

وی ادامه داد: افغانستان دست دوستی خود برای کشورهای منطقه دراز کرده اما در این دست دوستی باید منافع دو طرف حفظ شود.

مشاور رئیس جمهور افغانستان افزود: افغانستان چه برای ورود کالا و چه برای خروج آن با مشکلات ترانزیتی مواجه است، در این باره با سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت و گوهایی انجام گرفته و رییس جمهوری افغانستان بر این مساله که اسناد معتبر برای ترانزیت کالای ورودی به افغانستان در نظر گرفته شود، تاکید ویژه کرده‌ است.

وی ادامه داد: پنج سال آینده برای افغانستان دوران مهمی است و رییس جمهوری برنامه‌های خاص اقتصادی در این سال‌ها دارد و ایران به عنوان یک کشور همسایه و برادر، یکی از شرکای اقتصادی افغانستان است که لازم است هم در حوزه واردات و هم در حوزه صادرات با افغانستان همکاری کند.

تگ

کامنت