جدی 25, 1398 15:15 Asia/Kabul
  • سرور دانش: صلح بدون اعلام آتش‌بس عمومی ممکن نیست
    سرور دانش: صلح بدون اعلام آتش‌بس عمومی ممکن نیست

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان تاکید می‌کند که صلح بدون اعلام آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی با محوریت دولت، ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای دانش که امروز چهارشنبه (25 جدی) در کنفرانس "خبرنگاران زن؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" در کابل صحبت می‌کرد، اعتماد سازی بین طرف‌های صلح را به آتش‌بس سراسری مشروط دانست.

وی گفت:" اعتمادسازی برای صلح و اظهار نیت صادقانه طرف مقابل برای صلح یک ضرورت اساسی است و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به مالکیت افغان‌ها با محوریت دولت افغانستان و اعلام آتش بس عمومی و سرتاسری، سه ضرورت جدی برای اعتماد سازی و سه نقطه بزرگ و کلیدی برای موفقیت پروسه صلح است".

 وی تأکید کرد که بدون این سه اصل نه اعتمادی به وجود می‌آید و نه برای یک صلح پایدار می‌توان امیدی داشت.

به گفتۀ وی، حکومت افغانستان در پروسه صلح همچنان بر جمهوریت و حقوق شهروندی و به صورت خاص بر حقوق بشر و حقوق زنان و آزادی بیان پافشاری می‌کند و این ارزش‌ها را جزء اصول اساسی خود می‌داند.

معاون رییس جمهور اما افزود:" هرچند وظیفه اصلی را حکومت به عهده دارد که در پروسه صلح از حقوق مردم افغانستان و از دستاوردهای 18 سال اخیر دفاع کند اما هوشیاری و مشارکت همه شهروندان مخصوصا زنان کشور به شمول زنان خبرنگار و دادخواهی آنان یک ضرورت است."

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که زمان امضای قریب‌الوقوع توافقنامه صلح امریکا و طالبان پس از بروز تنش‌ها در خاورمیانه به تاخیر افتاده است. طرف‌های صلح از امضای این توافقنامه بعد از فروکش کردن تنش‌های اخیر در منطقه ابراز امیدواری می‌کنند.

کلیدواژه