جدی 28, 1398 08:16 Asia/Kabul
  • وزیر خارجه پاکستان: آمریکا باید برای بازسازی در افغانستان حضور داشته باشد

وزیر خارجه پاکستان گفت که آمریکا پس از خروج احتمالی نیروهایش از افغانستان باید برای بازسازی به حضور در این کشور ادامه دهد.

به گزارش رادیو دری به نقل از تسنیم،«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان گفت که آمریکا حتی پس از توافق با طالبان و خروج نیروهایش از افغانستان باید در بازسازی در این کشور دخیل باشد.

قریشی با اشاره به خروج ارتش سرخ شوروی از افغانستان و نیز خروج نیروهای آمریکایی در اواخر دهه هشتاد میلادی که تحت فشار مجاهدین صورت گرفت خطاب به واشنگتن گفت: دهه هشتاد را تکرار نکنید، حتی اگر توافق نیز صورت گیرد چالش‌ها در افغانستان ادامه خواهد داشت. بنابراین آمریکا و دوستانش و دیگر شرکا در ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در افغانستان باید خروج مسئولانه‌ای داشته باشند.

به گزارش «گلف نیوز»، وزیر خارجه پاکستان افزود: آن‌ها (آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو) باید در افغانستان دخیل بمانند، نه برای جنگ بلکه برای بازسازی.

قریشی پیش از این نیز با انتشار یک پیام ویدئویی به رسانه‌ها گفته بود که طالبان برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان اعلام آمادگی کرده و آن را پیشرفتی در مسیر تامین صلح خواند.

وی همچنان افزود که افغانستان، پاکستان و منطقه به فضای امن و باثبات نیاز دارد و ادامه داد که اسلام‌آباد مسئولیت خود را در روند صلح به درستی انجام داده است.

وزیر خارجه پاکستان در حالی بر ادامه حضور آمریکا و متحدان غربی‌اش در افغانستان تاکید دارد که حضور این کشورها تاثیر مثبتی در زمینه تامین امنیت نداشته و کارشناسان معتقدند که واشنگتن  از حضورش در افغانستان نه برای برقراری ثبات در این کشور بلکه برای اعمال فشار بر کشورهای همسایه و رقبای منطقه‌ای خود بویژه روسیه، ایران و چین استفاده می‌کند.

کلیدواژه