دلو 02, 1398 09:18 Asia/Kabul
  • آغاز مرحله دوم رسیدگی به اعتراضات انتخاباتی در افغانستان

مرحله دوم رسیدگی به اعتراضات انتخاباتی ریاست جمهوری در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «زهره بیان شینواری» رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در کابل گفت: ستادهای انتخاباتی حدود شش هزار و سیصد اعتراض استیناف خواهی (تجدید نظر) در 29 ولایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان ثبت کرده اند.

شینواری افزود: پس از مرحله ثبت اعتراضات تجدید نظر، مرحله رسیدگی به آن در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی آغاز شده و این کمیسیون پس از بررسی همه این اعتراضات  درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری تصمیم می گیرد.

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خاطرنشان کرد، این کمیسیون متعهد است که به صورت مستقل، بی طرفانه و شفاف به اعتراضات انتخاباتی رسیدگی کند.

«قاسم الیاسی» سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان نیز گفت: آرای مشکوک، آرای بدون بیومتریک و آرای خارج از زمان رای دهی در روز انتخابات مهمترین موضوع استیناف خواهی نامزدهای ریاست جمهوری است.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از چند ماه تاخیر یک ماه پیش اعلام شد که براساس آن «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری کنونی با بیش از  ۵۰ درصد پیشتاز و «عبدالله عبدالله» رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز با حدود 40 درصد در رده دوم قرار گرفت.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری که  28 سپتامبر 2019 (6میزان) برگزار شد، پس از رسیدگی کامل به شکایات و اعتراضات اعلام خواهد شد.

تگ

کامنت