دلو 13, 1398 09:05 Asia/Kabul
  • بی‌نتیجه ماندن مذاکرات دوحه؛ طالبان به خواسته آمریکا «نه» گفت
    بی‌نتیجه ماندن مذاکرات دوحه؛ طالبان به خواسته آمریکا «نه» گفت

در پی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات دوحه، خلیلزاد نماینده آمریکا در افغانستان در دیدار با اشرف غنی به صراحت گفت که هیچگونه پیشرفتی در گفت‌وگوها با طالبان پدید نیامده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده آمریکا در دیدار اشرف غنی از عدم پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح خبر داد.

«زلمی خلیل‌زاد»، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور افغانستان که صبح روزشنبه وارد کابل شده، با رییس‌جمهور افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلام دفتر ریاست جمهوری افغانستان (ارگ) خلیلزاد در این دیدار در خصوص دیدارهای خود با مقامات پاکستانی گزارشی را ارائه کرد.

خلیلزاد به غنی گفت که در «گفت‌‎وگوها با طالبان هیچ پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته و همچنان برای رسیدن به یک نتیجه امیدواری‌ها در این زمینه وجود دارد»

وی همچنین علاوه بر روند صلح با مقامات پاکستانی درباره مهاجرین افغانستانی در این کشور نیز گفت وگو کرده است.

پس از آنکه مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه به بن‌بست رسید، خلیلزاد راهی پاکستان شد تا بار دیگر از پاکستان برای حل این مشکل کمک طلب کند.

خلیل‌زاد، که پیش از سفر خود به اسلام آباد برای گفت‌وگو با مقامات آمریکایی به بروکسل رفته بود، در حالی به پاکستان سفر کرد که گفت‌وگوهای ایالات متحده و طالبان در قطر متوقف هستند.

همزمان با این، حکومت افغانستان تأکید کرد که طالبان باید پیش از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آتش‌بس کنند – اما طالبان و آمریکا بر کاهش خشونت‌ها تأکید کردند.

خلیلزاد در حالی به کابل سفر کرده که روز جمعه مک‌کنزی فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در غرب آسیا (سنتکام) در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان رفت.

سفر مک‌کنزی پس از سقوط یک فروند هواپیمای ارتش آمریکا در ولایت غزنی صرت گرفت. طالبان مسئولیت این سقوط را برعهده گرفت و اعلام کرد که تعدادی از افسران سیا و ارتش آمریکا در این هواپیما کشته شده‌اند.

پس از آنکه ترامپ مذاکرات آمریکا با طالبان را به‌دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کابل متوقف کرد، طالبان اعلام کرد که تنها در صورتی حاضر به پذیرش آتش‌بس می‌باشد که آمریکا از افغانستان خارج شود.

طالبان اخیرا اعلام کرد که زیاده‌خواهی نمایندگان آمریکا در مذاکرات دوحه، این گفت‌وگوها را با بن‌بست مواجه کرده است. ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان نیز روز جمعه به‌صراحت اعلام کرد در صورت عدم خروج آمریکا از افغانستان، این گروه ایالات متحده آمریکا را مجبور به خروج خواهند کرد.

کلیدواژه