دلو 27, 1398 12:34 Asia/Kabul
  • آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود در افغانستان را تعلیق می‌کند
    آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود در افغانستان را تعلیق می‌کند

وزیر دفاع آمریکا گفت: واشنگتن و طالبان درباره چیزهای مختلفی به توافق رسیدند و در صورت پیشرفت قرار است آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود را در افغانستان تعلیق کند.

به گزارش  خبرگزاری فارس، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا درباره زمان آغاز طرح کاهش خشونت از سوی طالبان در افغانستان گفت: در حال رایزنی برای آغاز طرح کاهش خشونت هستیم و تاکنون زمان دقیقی در این باره تعیین نشده است. 

اسپر که در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، افزود: در حال رایزنی با طرف‌های مختلف هستیم و تاکنون زمان مشخصی برای آغاز طرح کاهش خشونت در افغانستان مشخص نشده است. 

وزیر دفاع آمریکا در مورد جزئیات طرح کاهش خشونت نیز گفت: دوره‌ای برای این طرح در نظر گرفته شده و پس از این زمان درباره مراحل بعدی تصمیم‌گیری خواهد شد. 

به گفته وی، قرار است تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان به تعداد 8 هزار و 600 نفر کاهش یابد، اما کاهش نیروها براساس شرایط میدانی در افغانستان اتخاذ خواهد شد. 

به نوشته سی ان ان، وزیر دفاع آمریکا خاطر نشان کرد: آمریکا و طالبان درباره چیزهای مختلفی به توافق رسیدند و در صورت پیشرفت قرار است آمریکا بخش عمده‌ای ماموریت خود را در افغانستان تعلیق کند. 

وی تاکید کرد: اما در حال حاضر ما در مرحله اول انجام توافق یعنی کاهش خشونت هستیم و اگر تمام شرایط به خوبی پیش رود و طرف های به تعهدات انجام شده خود متعهد بودند مرحله بعدی آغاز خواهد شد. 

ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که سربازان آمریکا را از افغانستان خارج خواهد کرد، اما پس از گذشت 3 سال از دوران ریاست جمهوری تاکنون موفق به انجام این کار نشده و در آغاز انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد به هر قیمت ممکن با طالبان به توافق برسد. 

وزیر دفاع آمریکا در پایان خاطر نشان کرد: فرماندهان آمریکا در افغانستان اعلام کردند که تعداد 8 هزار نظامی این کشور برای ادامه ماموریت کفایت کرده و مابقی نظامیان خارج خواهند شد. 

تاکنون 7 نظامی آمریکایی طی سال جاری در افغانستان کشته شدند و مقامات آمریکایی تلاش دارند با توافق با طالبان به جنگ 19 ساله این کشور در افغانستان خاتمه دهند. 

 

 

تگ

کامنت