حوت 01, 1398 12:39 Asia/Kabul
  • عبدالله، خواستار عدم حمایت نهادهای خارجی از نتیجه انتخابات افغانستان شد

«عبدالله عبدالله» رییس اجرایی دولت فعلی افغانستان و نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری از سفارت‌خانه ها و نهادهای خارجی مستقر در این کشور خواست که در ارتباط با چالش موجود انتخاباتی این کشور بی‌طرفی خود را حفظ کرده و از نتیجه اعلام شده، حمایت نکنند.

به گزارش ایرنا، عبدالله در واکنش به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که دو روز پیش اشرف غنی برنده آن اعلام شد، آنرا نپذیرفت و تأکید کرد که تیم وی برنده انتخابات است و بزودی دولت فراگیر تشکیل خواهد داد.

وی امروز (پنجشنبه) در نامه‌ای به تمامی سفارتخانه‌ها و  نهادهای خارجی مستقر در این کشور از آنها خواسته است که از نتیجه اعلام شده که به گفته وی تقلبی است حمایت نکرده و بی طرفی خود را در این روند مهم ملی افغانستان حفظ کنند.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز چهارشنبه نیز طی حکمی ممنوع الخروجی اعضای کمیسیون های انتخاباتی و رسیدگی به شکایات را صادر کرده و تصریح کرده بود که تا زمان رسیدگی نهادهای عدلی و قضایی به این موضوع، آنها حق خارج شدن از کشور را ندارند.

کمیسیون انتخابات افغانستان عصر روز سه شنبه اشرف غنی را برنده چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد و شب گذشته نیز اعتبارنامه وی را تحویل داد اما تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله نتیجه را تقلبی خوانده و آن را نپذیرفته اند.

این تیم روز چهارشنبه اعلام کرد که بزودی دولت فراگیر را تشکیل و استاندارهای برخی از استان های افغانستان را معرفی خواهند کرد.

براساس نتابج اعلام شده محمد اشرف غنی از مجموع یک میلیون و ۸۲۳ هزار و ۹۴۸ با کسب ۵۰.۶۴ درصد آرا پیروز انتخابات ششم ماه مهر/میزان ۱۳۹۸ این کشور است و عبدالله عبدالله با کسب ۷۲۰ هزار و ۸۴۱ رای معادل ۳۹.۵۲ درصد در رده دوم قرار گرفت.

 گلبدین حکمتیار  هم با بدست آوردن ۷۰ هزار و ۲۴۳ رای معادل ۳.۸۵ درصد سوم و رحمت الله نبیل هم با گرفتن ۱.۸۶ درصد در جایگاه چهارم قرار گرفتند.

به دلیل ادعای تقلب در انتخابات ششم ماه مهر/میزان، ریاست جمهوری افغانستان نتیجه آن  تا هفته جاری اعلام نشده بود و این موضوع باعث شد که افغانستان طولانی ترین و پرچالش ترین انتخابات جهان را به نام خود ثبت کند.

تگ

کامنت