حوت 03, 1398 16:34 Asia/Kabul
  • توقف عملیات‌‎ نظامی آمریکا علیه طالبان در افغانستان
    توقف عملیات‌‎ نظامی آمریکا علیه طالبان در افغانستان

فرمانده ناتو در افغانستان از توقف عملیات نظامیان خارجی و افغان علیه طالبان در افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی آغاز دورۀ هفت روزه کاهش خشونت‌ در افغانستان، «اسکات میلر» فرماندۀ مأموریت پشتیبانی قاطع می‌گوید که عملیات‌های نیروهای خارجی و نیروهای دولتی افغانستان در برابر طالبان به صفر رسیده‌ است.

ژنرال میلر که امروز (شنبه، ۳حوت) در یک نشست خبری مشترک با اسدالله خالد، وزیر دفاع افغانستان و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت کشور افغانستان گفت: تلاش می‌شود تا خشونت‌ تا آخرین حد ممکن کاهش یابند.

وی از طالبان خواست که به طرح کاهش خشونت‌ها متعهد بمانند؛ اما اگر کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان نقض شود، نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای دولتی افغانستان در برابر تحرک‌های طالبان خواهند ایستاد.

دورۀ کاهش خشونت‌ها، از ساعت ۱۲ شب گذشته آغاز شد. قرار است برای هفت روز عملیات‌های نیروهای دولتی افغانستان، نیروهای خارجی در افغانستان و نیز طالبان متوقف باشند.

اسدالله خالد در نشست امروز از تعهد برای متوقف بودن عملیات‌های نیروهای دولتی اطمینان داد و گفت: تلاش می شود تا بر روند اجرای تعهدات طالبان نظارت شود.

پیش از این، نیروهای دولتی افغانستان  روزانه پانزده عملیات برنامه‌ریزی شده را در سرتاسر این کشور اجرا می‌کردند، اما اکنون این نیروها همراه با مأموریت پشتیبانی قاطع در یک هماهنگی، تمامی فعالیت‌های نظامی طالبان را زیر نظارت دارند.

مسعود اندرابی وزیر کشور افغانستان نیز درباره اجرایی این طرح گفت: نظامیان افغان و خارجی در کنار یکدیگر کاهش خشونت در افغانستان را ارزیابی کرده و نیروهای افغان در آماده باش کامل هستند.

فرمانده ناتو در افغانستان تاکید کرد که تفکیک های حملات طالبان از سایر گروه ها دشوار است، اما این امیدواری وجود دارد که کاهش خشونت پس از 7 روز نیز ادامه داشته باشد و راه را برای گفتگو میان افغان‌ها باز کند.

تگ

کامنت