حوت 09, 1398 12:48 Asia/Kabul
  • توافقنامه صلح آمریکا و طالبان فردا امضا می‌شود

دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که قرار است وزیران خارجه و نمایندگان ویژه حدود سی کشور و سازمان‌های معتبر بین‌المللی در مراسم امضای توافق‌نامه میان این گروه و آمریکا فردا شرکت کنند.

دفتر سیاسی طالبان اعلام کرد که قرار است وزیران خارجه و نمایندگان ویژه حدود سی کشور و سازمان‌های معتبر بین‌المللی در مراسم امضای توافق‌نامه میان این گروه و آمریکا فردا (شنبه ۲۹ فوریه) شرکت کنند. هنوز دولت‌های آمریکا و افغانستان در مورد این خبر اظهار نظری نکرده‌اند و فهرست اشتراک کنندگان در این مراسم هم اعلام نشده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پایتخت قطر، به بی‌بی‌سی گفت این توافق نامه آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان را رقم خواهد زد.

این توافق زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گفتگوهای بین‌الافغانی را فراهم خواهد ساخت.

هرچند جزییات دقیق این توافقنامه منتشر نشده ولی منابع دخیل در این مذاکرات می‌گویند درست پس از امضای این توافق‌نامه مرحله بعدی کاهش خشونت‌ها آغاز و آمادگی برای برگزاری گفتگوهای بین‌الافغانی تا دو هفته دیگر در یکی از کشورهای اروپایی گرفته خواهد شد

همزمان منابع در ارگ ریاست جمهوری اعلام کردند که یک هیات شش نفری را برای انجام گفتگوهای مقدماتی با طالبان به دوحه فرستاده است.

فضل محمود فضلی، مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان گفت این هیات به عنوان یک گروه تماس عمل می‌کند و براساس پیشنهاد طالبان تشکیل شده است. گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

قبلا طالبان ابراز امیدواری کرده بودند که روسیه و چین این توافقنامه را تضمین کنند اما یک منبع دخیل در این مراسم  گفت به جز نماینده با صلاحیت طالبان و آمریکا، نماینده کشور سومی به عنوان شاهد و یا ضامن این توافق‌نامه امضا نخواهد کرد.

این منبع تاکید کرد که حضور نمایندگان کشورهای منطقه و قدرت‌های مطرح جهان در این مراسم "اهمیت و حیثیت بین‌المللی این توافق را برجسته خواهد ساخت."

قرار است مراسم امضای توافق‌نامه گروه طالبان و آمریکای به میزبانی و مدیریت دولت قطر در یکی از مجلل‌ترین هتل‌های دوحه برگزار شود.

منابع آمریکایی گفته‌اند در صورتی که کاهش خشونت‌ها همچنان ادامه یابد در قدم اول، حدود چهار هزار سرباز را طی حدود چهار ماه از افغانستان بیرون خواهد برد. به این ترتیب، تعداد نیروهای خارجی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

آمریکا تصریح کرده که اگر خشونت‌ها همچنان کاهش و یا به صفر تقلیل یابد ظرف حدود دو سال دیگر تمام نیروهای خارجی از افغانستان خارج خواهند شد.

همچنین آمریکا تاکید دارد که مراحل بعدی مشروط به پیشرفت و ثبات در مرحله کاهش خشونت خواهد بود.

بعد از نزدیک به بیست سال جنگ و بیش از یکسال گفتگو میان نمایندگان دو طرف، نمایندگان بلند پایه طالبان و آمریکایی قرار است توافقنامه‌ای را امضا کنند که توقع می‌رود طولانی‌ترین جنگ آمریکا را پایان ببخشد. در این جنگ ده‌ها هزار شهروندان افغان و بیش از ۳۵۰۰ سرباز آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی جان خود را از دست دادند.

تگ

کامنت