حوت 19, 1398 09:11 Asia/Kabul
  • خالد: حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان تا آخر هفته ادامه می‌یابد
    خالد: حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان تا آخر هفته ادامه می‌یابد

سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت که حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان که از روز نخست دورۀ «کاهش خشونت‌ها» آغاز شد، تاکنون ادامه دارد و این حالت دفاعی خود را تا آخر این هفته حفظ خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «اسدالله خالد»، سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت که حالت دفاعی نیروهای امنیتی افغانستان که از روز نخست دورۀ «کاهش خشونت‌ها» آغاز شد، تاکنون ادامه دارد و این نیروها به احترام توافق صلح و فرمان رییس‌جمهور غنی، حالت دفاعی خود را تا آخر این هفته حفظ خواهند کرد.

وی از گروۀ طالبان انتقاد کرد که تعهد خود را شکسته‌ و دست به حمله برده‌اند؛ چنان‌که به گفتۀ خالد نیروهای امنیتی و غیرنظامیان در این حمله‌ها قربانی‌هایی نیز داده‌اند.

سرپرست وزارت دفاع افغانستان در یک پیام ویدیویی، در حالی‌که سرپرست وزارت کشور و سرپرست ریاست امنیت ملی در کنار او ایستاده‌اند، طالبان را به لجاجت در ادامۀ خشونت متهم ساخت و هشدار داد که اگر این خشونت‌ها ادامه یابند، نیروهای امنیتی از حالت دفاعی بیرون خواهند آمد.

وی افزود: «همین لحظه که ما صحبت می‌کنیم در نقاط مختلف کشور حملات از طرف دشمن دامه دارد. تاکنون نیروهای امنتیی با تمام احترام به توافق‌نامه و به فرمان رییس‌جمهور دارند... درحالت دفاعی هستند... ما تا آخر این هفته به حالت دفاعی دوام می‌دهیم و در غیر آن دشمن در هرجا و در هر پناه‌گاه که باشد ما آن‌ها تعقیب خواهیم کرد و این حالت به شکل کنونی مورد قبول و مورد تأیید قوای امنیتی افغان نخواهد بود.»

خالد، می‌گوید که توافق بر این بود تا دورۀ کاهش خشونت‌ها به آتش‌بس بیانجامد، اما طالبان با حملات خود به این توافق عمل نکردند.

پیش از آن‌که توافق صلح میان امریکا و طالبان در دهم ماه حوت امضا شود، یک دورۀ هفت روزۀ کاهش‌ خشونت‌ها (از ۳ – ۹ماه حوت) عملی شد.

در این دوره، نیروهای امنیتی افغانستان به حالت دفاعی درآمدند و طالبان نیز گفته بودند که بر شاهراه‌ها، مرکزهای نظامی و دیگر بخش‌ها حمله نمی‌کنند.

در دورۀ کاهش خشونت‌ها، ولایت هلمند، کابل، قندهار، ارزگان، بلخ، کاپیسا، سمنگان، زابل، فراه، غزنی، لوگر و لغمان گواه رویدادهای امنیتی بودند. بربنیاد آمارهای حکومت، در این رویدادهای امنیتی ۲۱نظامی و پنج غیرنظامی جان باختند.

این همه درحالی است که قرار است پس فردا (سه‌شنبه، ۲۰حوت) گفت‌وگوهای صلح میان افغانان – حکومت افغانستان – سیاسیون و طالبان – آغاز شوند.

طالبان و حکومت افغانستان هردو گفته‌اند که هیئت‌های گفت‌وگوکننده شان تا سه‌شنبه آماده می‌شوند.

کلیدواژه