حوت 20, 1398 17:21 Asia/Kabul
  • استقرار خودروهای طالبان برای جابجایی زندانیان از پایگاه «بگرام»

اعضای ارشد طالبان اعلام کردند که خودروهای این گروه برای جابجایی زندانیان خود به نزدیکی بگرام رفته‌اند و منتظر فرمان «اشرف غنی» برای آزادی این زندانیان هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از اعلام «اشرف غنی» مبنی صدور فرمانی جهت آزادی زندانیان طالبان، خودروهای این گروه  برای جابجایی اعضای طالبان در نزدیکی زندان بگرام مستقر شده‌اند.

آزادی پنج هزار زندانی طالبان بخشی از توافق آمریکا و طالبان و پیش‌شرط این گروه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بود که در ابتدا «اشرف غنی» با آن مخالفت می‌کرد اما به گفته برخی منابع به ازای حمایت مقامات آمریکایی از ریاست جمهوری‌اش با آن موافقت کرد.

یک عضو ارشد طالبان در تماس تلفنی به «رویترز» گفت که خلیلزاد در روز دوشنبه آزادی پنج هزار زندانی طالبان را تایید کرده بود و این گروه نیز خودروهایی را برای جابجایی زندانیان اعزام کرده است.

هنوز مشخص نیست چه تعداد از زندانیان طالبان بلافاصله آزاد خواهند شد اما منابع می‌گویند که شمار این زندانیان بین 1000 تا 1800 نفر متغیر است. 

این عضو ارشد طالبان گفت که هماهنگی‌ها برای آزادی 1000 زندانی از نیروهای افغان نیز نهایی شده و این زندانیان به مکان امنی در افغانستان منتقل شده‌اند.

وی اظهار داشت: ما برنامه داریم تا هزار زندانی دولت افغانستان را به صلیب سرخ تحویل دهیم و پس از آن نیز می‌توانند این زندانیان را به شهرهایشان منتقل کنند یا به آن‌ها هزینه سفرشان را پرداخت کنند.

کلیدواژه