حمل 11, 1399 01:27 Asia/Kabul
  • تبعه هند عامل حمله کننده به عبادتگاه سیک‌ها در کابل
    تبعه هند عامل حمله کننده به عبادتگاه سیک‌ها در کابل

عامل اصلی حمله به عبادتگاه سیک ها در افغانستان تبعه هندی عضو گروه تروریستی داعش بود.

به گزارش رادیو دری به نقل از ایندین اکسپرس، یکی از عوامل اصلی که روز چهارشنبه گذشته به عبادتگاه مذهبی سیک‌ها در کابل حمله کرده بود، دو سال قبل (2018 میلادی) از ایالت کرالای هند به ولایت ننگرهار آمده و به گروه داعش پیوسته بود.

طبق این گزارش، منابع امنیتی به «اندین اکسپرس» گفته‌اند این مهاجم بر اساس اطلاعات خانواده او که در هند مستقر هستند، «محمدمحسن» با نام مستعار «ابوخالد الهندی» نام دارد و یک عضو استخدام‌شده‌ی گروه تروریستی_تکفیری داعش از  منطقه کرالای هند بوده است.

مادر محمدمحسن اعتراف کرده است که چند روز پیش پیامی از گروه داعش مبنی بر این‌که پسرش در حمله کابل کشته شده است، دریافت کرده بود اما به دلیل ترس این پیام را حذف کرده است.

بر اساس گفته های رسانه داعش، این گروه  حمله کابل را تلافی و انتقام کشته شدگان منطقه کشمیر عنوان کرده است.

سازمان اطلاعات هند در سال 2016 گزارش کرده بود که حدود 20 نفر از کرالای هند به ننگرهار رفته و به گروه داعش پیوسته‌اند؛ اما ابوخالد الهندی مغازه دار 29 ساله و مهاجم اصلی به گورودواره سیک ها، دو سال بعد از این افراد به افغانستان آمده است.

سازمان اطلاعات هند نیز عنوان کرد دو «محمدمحسن» وجود دارد که از «کرالا» به گروه داعش در افغانستان پیوسته بودند؛ مهاجمی که بر عبادتگاه سیک‌ها در چند روز قبل  حمله کرده است، نباید با محمدمحسنی که یک سال پیش در یک حمله هوایی امریکا کشته شد، اشتباه گرفته شود.

 گفتنی است حمله تروریستی چهارشنبه گذشته به یک مکان مذهبی سیک ها در شهر کابل دهها کشته و رخمی برجای گذاشت به شدت توسط جامعه جهانی و ایران محکوم شد.

تگ

کامنت