حمل 18, 1399 09:50 Asia/Kabul
  • آمریکا تخطی از توافقنامه صلح با طالبان را رد کرد

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان می‌گویند که ادعای گروه طالبان مبنی بر تخطی آمریکا از توافق‌نامه‌ امضاشده‌ صلح با این گروه بی‌اساس است و نیروهای آمریکایی به رعایت شرایط «نظامی» این توافق‌نامه پایبندند.

 گزارش خبرگزاری فارس، نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان می‌گویند که ادعای گروه طالبان مبنی بر تخطی آمریکا از توافق‌نامه‌ امضاشده‌ صلح با این گروه، بی‌اساس است و نیروهای آمریکایی به رعایت شرایط «نظامی» این توافق‌نامه پایبندند.

سانی لگت، سخنگوی این نیروها روز یک‌شنبه در رشته‌ توئیتی گفته است که فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در مورد رعایت شرایط موافقت‌نامه‌ صلح میان امریکا و طالبان موضع واضح داشته است.

وی تأکید کرده است در صورتی که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان مورد حمله قرار گیرند، نیروهای امریکایی مطابق توافق‌نامه از آنان دفاع خواهند کرد.

سخنگوی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان همچنین از گروه طالبان خواسته است که خشونت را کاهش دهد. به گفته‌ی او، کاهش خشونت از خواسته‌های مردم افغانستان و از ضروریات رسیدن به یک توافق قابل‌قبول برای تمام افغان‌ها می‌باشد.

وی همچنین از تمامی طرف‌ها خواسته است تا تلاش‌شان را برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا متمرکز کنند.

گروه طالبان ساعاتی پیش در اعلامیه‌ای گفته بود که علی‌رغم پابندی این گروه به توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان، امریکا و همکارانش از آن تخطی کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای که از سوی این گروه به نشر رسیده، آمده است: «از طرف امریکایی و همکاران داخلی و خارجی (حکومت و سازمان ناتو) آن‌ها تخطی‌های علنی در برابر ما (طالبان) صورت گرفته است.»

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در دهم حوت سال گذشته‌ در دوحه، پایتخت قطر امضا شد. براساس این توافق‌نامه‌ قرار بود پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی پنج هزار زندانی طالبان در ازای یک هزار زندانی دولت افغانستان رها شوند، اما این امر تاکنون بنابر دلایلی انجام نشده است.

دولت افغانستان تابه‌حال در این مورد اظهارنظری نکرده است.

تگ